آموزش

افزایش بازدید ویدیوهای یوتیوب

روش های موجود برای افزایش بازدید ویدیو در یوتیوب

چگونه بازدید ویدیو های خود را در یوتیوب افزایش دهیم؟

با توجه به اینکه یوتیوب در ایران چند وقتی است که کاربرانش افزایش چشم گیری یافته است و تعداد کانال های فارسی زبان در یوتیوب نیز روز به روز در حال افزایش است، در این مقاله قصد داریم تا تمامی روش های افزایش بازدید یوتیوب را بررسی کنیم.

قبل از اینکه به سراغ نکاتی که میتواند به شما در افزایش بازدید ویدیوهای یوتیوب کمک کند برویم ، قصد دارم تا نکاتی را درمورد فضای یوتیوب در ایران به شما بگویم.

فضای یوتیوب در ایران

اگر چند سال پیش در یوتیوب فعالیت میکردید ممکن بود ویدیوهایی با کیفیت پایین و عنوان های گول زننده بسیار زیادی را مشاهده کنید. اما امروزه قضیه فرق کرده است و الان یوتیوبر های فارسی زبانی در این فضا فعالیت میکنند که کیفیت کارشان خیلی بالا میباشد. به عنوان مثال میتوانید کانال یوتیوب کالی بویز را مشاهده کنید که همیشه سعی میکنیم کیفیت ویدیوهای خود را بالا ببریم.

امروزه بیشتر یوتیوبر ها در حوزه های آشپزی، ویدیوهای عمومی و گیمینگ فعالیت دارند. دلیل اینکه کیفیت کار این یوتیوبر ها روز به روز در حال افزایش میباشد این است که یوتیوب به ازای تبلیغی که بر روی ویدئو ها نمایش میدهد یک پولی را به آنها پرداخت میکند. در مقاله کسب درآمد از یوتیوب به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم.

یوتیوب در ایران هنوز در شروع کار خود قرار دارد و هنوز راه زیادی برای پیشرفت دارد چون شاید تنها موضوعی که در آن رقابت کمی وجود دارد، حوزه گیمینگ است.

برای مثال در حوزه آموزش اگر شما دنبال چیزی بگردید شاید به نتایج دلخواه خود نرسید. زیرا هنوز افراد حرفه ای در این بخش شروع به تولید محتوا نکرده اند. در حالی که در سایر کشورها یوتیوب را به عنوان یک منبع عالی از ویدئو های با کیفیت می‎دانند.

در حالی که در کشور ما این نگاه نسبت به یویتوب وجود ندارد و تا چند سال آینده این مشکل هم برای کانال های آموزش برطرف میشود زیرا به خاطر پولی که یوتیوب به تولید کنندگان محتوا میپردازد ویدئو های بسیار با کیفیتی منتشر میکنند.

بازدید ویدیوهای یوتیوب از کجا می باشد؟

 • سرچ یوتیوب: یویتوب در جهان دومین موتور جستجو پرطرفدار میباشد. یعنی درست بعد از گوگل که رتبه اول را دارد یوتیوب در پیدا کردن محتوای ویدئویی رتبه دوم را دارد.
 • ویدئو های مرتبط: اگر دقت کرده باشید هنگام تماشای یک ویدیو در یوتیوب، به شما ویدئو های مرتبط با آن را پیشنهاد می‎دهد، که آن هم یکی از دریچه های دریافت بازدید است. البته صرفا ویدیو های مرتبط را نمایش نمیدهد بلکه ویدیو هایی که کاربر بیشتر به آنها علاقه دارد.
 • پیشنهاد یویتوب: اگر یوتیوب را باز کنید همیشه ویدیو هایی را به شما پیشنهاد میدهد که با توجه با اطلاعاتی که از شما جمع آوری کرده است آن ویدیو ها ممکن است مورد پسند شما باشند.
 • سرچ گوگل: وقتی در گوگل سرچ میکنید همیشه به شما سه تا از برترین ویدیو های یویتوب را در این مورد پیشنهاد میدهد.
 • راه های دیگر: بدون شک سیستم افزایش بازدید ویدیو های یوتیوب خیلی فراتر از این چهار مورد میباشد اما این چهار راه از متداول ترین راه ها میباشند.

روش های افزایش بازدید ویدیو های یوتیوب

اگر شما در یوتیوب شروع به فعالیت کرده‎اید و ویدیو هایتان بازدید نمی‎گیرد، باید به نکانتی که در ادامه گفته میشود دقت کرده و آنها را انجام بدهید.

الگوریتم یویتوب برای افزایش یازدید ویدیو ها

یکی از مهمترین عواملی که میتواند به شما در افزایش بازدید ویدیوهایتان کمک کند این است که با الگوریتم یوتیوب آشنا باشید. زیرا شما باید بدانید که چرا ویدیوهایتان بازدید نگرفته است و پاسخ شما در این بخش نهفته است.

یوتیوب همیشه میخواهد بهترین ویدیوها را برای کاربرانش نشان دهد و ویدیوهایی که کیفیت خوبی داشته باشند قطعا بازدید خوبی دریافت خواهند کرد. عامل اصلی که یویتوب ویدیو خوب را از ویدیو بد تشخیص میدهد مورد زیر میباشد:

مدت زمان تماشا ( Watch time): ویدیویی که تولید میکنید باید کاربر را در طول ویدیو خوشنود نگهدارد تا مدت زمان بیشتری از ویدئو شما را ببنید. اگر واچ تایم شما زیاد باشد حتی اگر عنوان خوبی برای آن ننوشته باشید یویتوب به دلیل استقبال مردم آن را به دیگران پیشنهاد میدهد.

تصویر کوچک (thumbnail)

همانطور که گفته شد اگر کیفیت ویدئو شما خوب باشد و بینندگان راضی باشند یویتوب به دیگران آن را پیشنهاد مینماید. اما تنها کیفیت ویدیو کافی نیست و یک کاربر بیشتر با تصویر کوچکی که روی ویدیو گذاشته اید جذب ویدیو شما می شود. پس نقش thumbnail در جذب کاربر یوتیوب برای مشاهده ویدیو شما بسیار مهم است.

در تصاویر زیر میتوانید تاثیر تصویر کوچک را در افزایش بازدید ویدیو ببینید.

آمار کانال یویتوبآمار کانال یویتوب

همانطور که مشاهده میکنید هر دو ویدیو به یک اندازه توسط یوتیوب به دیگران پیشنهاد (impressions) شده اند. اما چون کلیک خور (click-through rate) یکی از ویدئو ها به خاطر موضوع و تامنیل جذابش، 8.3 میباشد بازدید بیشتری گرفته است. پس همیشه سعی کنید تا بهترین تصویر کوچک و بهترین عنوان را برای ویدئو های خود انتخاب نمایید.

عنوان مناسب برای ویدیوها

زمانی که یویتوب ویدیویی را به یک کاربر پیشنهاد میدهد، کاربر اول تصویر کوچک سپس عنوان ویدیو شما را میخواند.

اگر شما تصویر کوچک و عنوان خوبی برای ویدیو خود تعیین کرده باشید این دو عامل میتوانند نقش بسیار خوبی در افزایش بازدید ویدیو های یوتیوب شما داشته باشند.

عنوانی که تعیین میکنید نباید خیلی طولانی و خیلی کوتاه باشد تا تمام و کمال نمایش داده شود. اگر عنوان خود را بین 40 تا 60 حرف تعیین کنید خیلی خوب میباشد. همچنین سعی کنید از کلمات کلیدی در عنوان خود استفاده کنید. برای انتخاب کلمات کلیدی می توانید مقاله نحوه یافتن بهترین کلمات کلیدی و بیشترین سرچ ها از طریق گوگل را بخوانید.

نکته مهم: اگر یک یوتیوبر تازه کار هستید به هیچ وجه از عنوان های بی ربط به ویدیو خود استفاده نکنید. چون در آغاز کار تنها راه شما برای افزایش بازدید یوتیوب، سرچ میباشد و اگر عنوانی که انتخاب میکنید چیزی نباشد که مردم سرچ میکنند احتمال دریافت بازدید شما کم است.

عنوان مناسب برای ویدیوها

همچنین شما میتوانید برای تعیین یک عنوان که مردم خیلی آن را سرچ میکنند از سیستم سرچ خود یوتیوب مانند تصویر فوق استفاده کنید.

توضیحات ویدیو (Description)

اگر شما میخواهید در سرچ ها رنک بالایی داشته باشید باید از تگ ها و توضیحات خوب استفاده کنید.

یوتیوب باید بداند که ویدیو شما درباره چه موضوعی میباشد تا آن را به دیگران در سرچ ها پیشنهاد دهد. برخی از مواردی که میتوانید با آن یک توضیحات خوب برای افزایش بازدید ویدیو های یوتیوب بگیرید را در ادامه معرفی میکنم.

 • عنوان: سعی کنید عنوان ویدیو را در اول توضیحات بیاورید (لزوما نباید خود عنوان باشد)
 • تگ ها: سعی کنید از تگ هایی که در ادامه برایتان توضیح میدهم در توضیحات ویدیوها استفاده کنید.

تگ ها در ویدیو یوتیوب

از مهمترین بخش هایی که میتواند به افزایش بازدید یوتیوب کمک کند قسمت تگ ها میباشد. چون یوتیوب میفهمد که ویدیو شما در رابطه با چه موضوعی میباشد و سعی میکند آن را به دیگران پیشنهاد دهد.

تگ ها در ویدیو یوتیوب

چند نکته که باید در مورد تگ ها رعایت کنید:

 • برای انتخاب تگ میتوانید از پیشنهاد سرچ خود یوتیوب و یا از وبسایت Keyword Tool استفاده کنید.
 • از تگ های مرتبط به ویدیو خود استفاده کنید.
 • از تگ های خود در عنوان و توضیحات ویدیو استفاده کنید.
 • سعی کنید از تگ های زیادی استفاده کنید.
 • چند تگ نیز مرتبط با موضوع کانال یوتیوب خود انتخاب کنید.

اسم فایل ویدیو در افزایش بازدید یوتیوب

اسم فایل ویدیو خود را برابر با عنوان ویدیو خود یا یک تگ که خیلی توسط مردم سرچ میشود قرار دهید. زیرا نقش خوبی در تعیین موضوع ویدیو شما دارد.

دلیل این کار این است که یوتیوب حتی متادیتا فایل ویدیو شما را بررسی میکند. پس در تعیین اسم فایل دقت نمایید که موضوع ویدیو شما مطابقت داشته باشد.

استفاده از پلی لیست ها

حتما توجه داشته باشید که ویدیوهای خود را در پلی لیست ها قرار دهید تا در کانالتان بازدید بگیرند.

استفاده از پلی لیست ها

 

پلی لیستی که انتخاب میکنید مزایای زیادی دارد. زیرا هم در مرتب کردن کانال شما و راحتی کاربران برای دسترسی به یک موضوع خاص کمک کرده و هم میتواند در افزایش سئو ویدیوها و افزایش بازدید کمکتان کند.

از اند سکرین (End screen) و کارت ها استفاده ک‏نید

شما از بازدیدی که از یک ویدیو دریافت میکنید باید نهایت استفاده را ببرید. یکی از راه های این کار استفاده از End screen و کارت ها میباشد برای اضافه کردن این دو مورد باید در بخش ویرایش ویدیو آنها را اضافه بکنید.

از اند سکرین (End screen) و کارت ها استفاده ک‏نید

همانطور که مشاهده میکنید شما با استفاده از کارت ها و end screen ویور خود را هرچه ممکن است در کانال خود نگه دارید.

شبکه های اجتماعی

اگر شما یک کانال یوتیوب داشته باشید باید حتما سعی کنید در کنارش شبکه های اجتماعی خود را بسازید و در آن ها فعالیت داشته باشید. شبکه های اجتماعی یک یوتیوبر موفق میتوانند خیلی خوب و سریع رشد کند. اگر شما از آنها غافل شوید ضربه بزرگی در افزایش بازدید ویدیوهای یوتیوب به خود زده اید.

یکی از پر استفاده ترین شبکه های اجتماعی که کاربران در آن خیلی فعال هستند تلگرام و اینستاگرام میباشند. در این دو شبکه اجتماعی حتما فعال باشید زیرا بازدید های خیلی خوبی را میتوانید از آنها دریافت نمایید.

سخن اخر

روش هایی که برایتان توضیح داده شد از مهمترین روش ها برای افزایش بازدید یوتیوب میباشند. شما باید خودتان فعالیت مستمر داشته باشید و ویدیوهای با کیفیت را آپلود کنید. شما باید نگاه یک یا دو ساله ای به کانال یوتیوب خود داشته باشید. زیرا یوتیوب مانند سایر شبکه های اجتماعی شما را در ابتدای کار به دیگران خیلی پیشنهاد نمیدهد.

مهمترین کاری که باید برای کانال یوتیوب خود انجام دهید، این است که حداقل هفته ای یک ویدیو آپلود نمایید. بعد از آپلود 30 تا 45 ویدیو خودتان نتیجه کار را مشاهده خواهید کرد و میتوانید به دنبال کسب درآمد از یوتیوب خود باشید.

بیشتر بخوانید: نحوه دانلود ویدیو از یوتیوب

سامیار

متخصص دنیای مجازی و علاقه مند به دنیای برنامه نویسی، هک و امنیت. پیگیر باشید :)

‫2 دیدگاه ها

 1. از اند سکرین (End screen) و کارت ها استفاده ک‏نید
  این قسمت رو متوجه نشدم ؟

  1. سلام وقت بخیر
   یعنی همونطور که یک موشن گرافیک برای اول ویدیو خودتون میزارید یه بخش پایانی هم برای ویدیوها درست کنید.
   مثلا برای کالی بویز به گونه ای طراحی شده که ویدیو های دیگر کانال را نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا