اخبار

بزرگترین هک تاریخ شبکه های اجتماعی (توییتر)

بزرگترین هک تاریخ شبکه های اجتماعی (تویتر)

کلاهبرداران سایبری با دستیابی به پسورد پنل اپراتور ادمین توییتر توانستند از طریق اکانت افراد معروف مانند اپل، صرافی جمینی، بیل‌گیتس، شرکت ریپل ، ایلان ماسک، جو بایدن، جف بزوس، اباما، کانیه وست ، صرافی بایننس ، اوبر ، آرتور هیس ، چارلی لی و … نفوذ کنند و در صفحات آن ها ادرس حساب بیت کوین برای واریز پول قرار دهند و قربانیان را ترغیب به پرداخت ۱۰۰۰ دلار در عوض دریافت ۲۰۰۰ دلار کنند که تا کنون توانسته اند بیش از 13 بیت کوین بدست اورند.

بزرگترین هک تاریخ شبکه های اجتماعی (تویتر)
بزرگترین هک تاریخ شبکه های اجتماعی (تویتر)

هکر مرموز حساب‌های توییتری «همدست داخلی داشت»

هک شدن حساب‌های توییتری شماری از افراد و شرکت‌های معروف که چهارشنبهٔ پیش روی داد، به‌دست هکر مرموز که با کسانی در داخل توییتر در ارتباط بوده انجام شده است. گزارش تازهٔ نیویورک تایمز در این زمینه، احتمال دست داشتن دولت‌ها یا گروه‌های هکر معروف را رد می‌کند.

خبرنگاران توانسته‌‌‌اند با شماری از کسانی که در این کلاهبرداری شرکت داشته‌اند ارتباط برقرار کنند. همهٔ‌ این افراد جوانند و حتی یکی از آنها که با مادرش زندگی می‌کند گفته است که همهٔ آنها علاقهٔ خاصی به هک کردنِ حسابهایی که نفوذ به آنها دشوار است داشته‌‌‌اند.

همچنین در این گزارش آمده است که این جوانان همگی به‌شکل آنلاین با کسی به نام «کِرک» در ارتباط بوده‌اند که خود به حساب‌های کاربری مشهور دسترسی داشته است. یکی از هکرهای جوان مدعی شده است که «کرک» برای توییتر کار می‌کرده، و یکی دیگر از آنها گفته است «کرک» به پیام‌های داخلی دسترسی داشته و توانسته به سِروِر توییتر نفوذ کند.

این هکرهای جوان به نیویورک‌ تایمز گفته‌‌اند که آنها فقط در هک کردن حساب‌های نه‌چندان معروف دست داشته‌اند و قصدشان آن بوده که با فروختن این حسابها، بیت‌کوین دریافت کنند.

در حملهٔ اینترنتی روز چهارشنبه حساب کاربری شخصیت‌هایی چون بیل‌ گیتس، جو بایدن، ایلان ماسک، باراک اوباما و شماری دیگر از افراد نامدار برای چندین ساعت در اختیار هکرها قرار گرفت و توییت‌هایی از آنها منتشر شد. برای نمونه، در توییتر ایلان ماسک نوشته شده بود:

«به این حساب یک بیت کوین بفرستید و ظرف یک روز دو بیت کوین پس بگیرید.»

بنابر اعلام وبسایتی که بر معاملات بیت‌کوین نظارت دارد، در جریان این کلاهبرداری در مجموع ۱۲/۵۸ بیت‌کوین، به ارزش ۱۱۶هزار دلار به آدرس ایمیلی که کلاهبرداران در پیام توییتری خود معرفی کرده بودند، فرستاده شده است.

مسئولان توییتر که توانستند ظرف ساعاتی این حمله را متوقف کنند اعلام کردند که این یک «حمله‌ای هماهنگ ‌شده» از سوی کسانی بوده که «موفق شدند برخی کارکنان ما را که به سیستم‌ها و ابزارهای داخلی دسترسی داشته‌اند هدف قرار دهند.»

آنان همچنین اعلام کردند که حدود ۱۳۰ حساب کاربری در این حمله هک شد که هکرها توانستند در تعداد بسیار کمی از این موارد، وارد حساب کاربری شوند و از طریق آن پیامی ارسال کنند.

پیش از این نیز حساب‌های کاربران مطرح در توییتر هدف حمله هکرها قرار گرفته بود. از جمله در مارس ۲۰۱۷ میلادی حساب‌ کاربری «عفو بین‌الملل»، وزیر وقت اقتصاد فرانسه و سرویس بی‌بی‌سی در آمریکای شمالی ازسوی طرفداران رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هک شد.

یوسف وفایی

فارغ التحصیل کارشناسی IT، علاقه مند به برنامه نویسی و علم امنیت، عاشق یادگیری حرفه های جدید، کنجکاو برای همه چیز، همچنین همیشه تلاش میکنم تا به هدفم برسم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا