آموزش

12 نکته برای اینکه چگونه سریع تایپ کنیم

اینکه چگونه سریع تایپ کنیم؟

تایپ کردن بسیار سرگرم کننده است، به خصوص برای کسانی که دوست دارند بنویسند. هر وقت ایده ای به ذهن شما می رسد یا می خواهید با کسی ارتباط برقرار کنید، نوشتن مطالب برای شما بسیار جذاب خواهد بود. آیا می دانید با تایپ سریع شما می توانید زمان بیشتری برای کارهای دیگر داشته باشید. بیشتر افراد به دنبال استادی هستند که به آنها تایپ سریع را آموزش دهد و آرزو می کنند روزی همانند آنها با کیبورد سریع بنویسند. حقیقت این است که هیج کدام از آنها از این راه شروع نکرده اند و ما در این مقاله به اینکه ” چگونه سریع تایپ کنیم” خواهیم پرداخت.

جایگاه انگشتان در تایپ سریع

مهم ترین اصل تایپ سریع، درک جایگاه انگشتان است. برای رسیدن به این درک، تعداد زیادی دوره ها و برنامه های طراحی شده ویژه وجود دارد که توانایی تایپ شما را بالا می برد. اگر می خواهید مهارت خود را بهبود بخشید، می توانید از آنها استفاده کنید.

تایپ سریع

شما باید روی مهارت های خود کار کنید. تایپ سریع، به زمان نیاز دارد، اما با تمرین کردن عالی می شوید!

چگونه سریع تایپ کنیم
چگونه سریع تایپ کنیم

ممکن است بعضی از شما به اینترنت دسترسی نداشته باشید و نتوانید به صورت آنلاین تمرین کنید. با استفاده از نرم افزار RapidTyping می توانید بدون نیاز به اینترنت، روزانه کلی تمرین کنید.(برنامه ای که خود من هم از این طریق تایپ سریع را یاد گرفتم :))

شما در این پست با یاد گرفتن چند نکته و تکنیک های مهم سریع تایپ کردن را می آموزید.

1. در محیط مناسب و راحت کار تایپ را انجام دهید

بسیاری از مردم بر این باورند که تایپ سریع و صحیح از زمانی شروع می شود که بتوانند روی صفحه کلید تسلط داشته باشند. اما واقعیت این است که شما باید از یک محیط کاری تمیز و راحت شروع کنید. برای مثال برای تایپ مفید باید یک میز تهیه کنید و اگر برای مدت طولانی کار خواهید کرد از راحت بودن جای خود اطمینان حاصل کنید.

2. طرز نشستن خود را ثابت کنید

اگر می خواهید به خوبی تایپ کنید باید درست بنشینید، پشتی صندلی خود را تنظیم کنید. پاهایتان باید کمی جدا از هم بوده و روی زمین صاف قرار گیرد. همچنین مچ دستتان باید به گونه ای قرار بگیرد که انگشتان دستتان بتوانند صفحه کیبورد را بپوشانند. سرتان هم کمی کج کنید تا بتوانید به درستی صفحه را نگاه کنید. صندلی خود را تنظیم کنید تا بتوانید با صندلی بازی کنید و حالت مناسبی بگیرید.

3. حالت خود را حفظ کنید

بسیار مهم است که وضعیت بدنی خود را در حال تایپ کردن حفظ کنید. اطمینان حاصل کنید که وضعیت بدنتان خوب است و دردی در مچ دست خود ندارید. درد در ناحیه ی موچ از سرعت و ریتم تایپ کردن شما می کاهد.از قوز کردن کمر و شانه های خود جلوگیری کنید، حتما باید راست بنشینید.

4. خود را با کیبورد آشنا کنید

در اینجا کیبورد وسیله شماست بنابراین باید با آن آشنا شوید. خوشبختانه بیشتر کیبورد هایی که مشاهده می کنید از طرح کواِرتی (QWERTY) استفاده می کنند. این نام از 6 حرف اول که در بالا سمت چپ کیبورد قرار گرفته اند تشکیل شده است.

چگونه سریع تایپ کنیم
چگونه سریع تایپ کنیم

شما باید موقعیت حرف ها، عددها و برخی از پرکاربردترین علائم نگارشی را به خاطر بسپارید تا بدون نگاه کردن به صفحه تایپ کنید. این تنها راهی است که می توانید سریع تایپ کنید. معمولا برای شروع حرف های “کمنت بیسش” مورد استفاده قرار می گیرند. به این صورت که انگشت اشاره دست راست را بر روی حرف “ت” فارسی و انگشت اشاره دست چپ را بر روی “ب” فارسی میگذاریم که با برآمدگی کوچکی مشخص شده اند تا در هر شرایطی قابل پیدا کردن باشند و 3 انگشت دیگر را به ترتیب بر روی دیگر حرف ها قرار میدهیم و جایگاه حرف های باقی مانده را بر اساس آن به خاطر می سپاریم.

5. چشمان خود را ببندید و کلید ها را با صدای بلند خوانده و فشار دهید

یک راه دیگر برای آشنایی با موقعیت حرف ها، از دور نگاه کردن به صورت مستقیم به آنها بر روی صفحه است. سپس کلید ها را هنگام فشار دادن آنها تلفظ کنید و ببینید که آیا صحیح است یا نه. این کار برای حفظ کردن کلید ها کمی طولانی خواهد بود ولی به شما خیلی کمک می کند.

6. با تایپ لمسی شروع کنید

بهترین راه برای تایپ سریع، تایپ لمسی است. اگر اولین بار است که با تایپ لمسی آشنا می شوید، ممکن است وقت زیادی را در این مرحله بگذرانید اما هنگامی که بتوانید بدون مشاهده کلیدها تایپ کنید، سرعت شما افزایش می یابد.

7. به دستان خود نگاه نکنید

کل اصل این مرحله این است که شما را از نگاه کردن به صفحه کلید در هنگام تایپ باز دارد. باز هم ممکن است متوجه شوید که سرعت شما در زمان شروع کاهش می یابد، اما فقط روی تایپ لمسی تمرکز کنید چون فقط این کار به شما در رسیدن به سرعت بالا و تسلط بر کلید ها کمک می کند.

8. تمرین، تمرین، تمرین

تسلط بر تکنیک تایپ لمسی بسیار دشوار خواهد بود، تنها با تمرین می توانید بهبود بخشید. برای بالا بردن دقت و سرعت خود باید روزانه مقداری از وقت خود را صرف تمرین کنید. با گذشت زمان به خطاهای کمتری مرتکب می شوید.

9. بازی های آنلاین

برخی از وب سایت ها وجود دارند که می توانند در تمرین به شما کمک کنند. برخی از وب سایت ها نیز وجود دارند که می توانند در تمرین خود به شما کمک کنند. آنها به شما نمره می دهند و کلمات شما را در هر دقیقه ثبت می کنند، بنابراین می توانید سعی کنید تا رکورد خود را بهتر کنید و با دیگران نیز رقابت کنید.

از جمله سایت های خوب در این زمینه میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • Typing Club
  • The Typing Cat
  • Typing.com

10. تمرین دیکته

اگر نمی دانید چه چیزی را تایپ کنید، جایگزین دیگر برای انجام تمرین خوب این است که به چیزی گوش دهید و سعی کنید  کلماتی را که می شنوید  تایپ کنید. هیچ محدودیتی برای نوع چیزهایی که می توانید تایپ کنید وجود ندارد و حتی می توانید روند تمرین را سرگرم کننده تر کنید. بنابراین میتوانید یک کتاب الکترونیکی، یک سخنرانی و یا … را گوش داده و تایپ کنید.

11. میزان پیشرفت خود را بررسی کنید

ببینید تا چه حد پیشرفت کرده اید. مهم نیست که در هر دقیقه چند کلمه تایپ می کنید، فقط اطمینان پیدا کنید که راحت تایپ می کنید. با گذشت زمان تعداد کلمات شما در هر دقیقه افزایش می یابد و می توانید کلمات زیادی را تایپ کنید.

بیشتر بخوانید:

نرگس مدحی

علاقه مند به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا