سیستم عاملویندوز

نحوه پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

نحوه پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

همانطور که میدانید درایو C به دلیل نصب شدن سیستم عامل و برنامه ها در آن، مهمترین درایو کامپیوتر می باشد. به دلایل متعددی این درایو به راحتی پس از مدتی پر می شود که از جمله این دلایل می توان به بروزرسانی های بی پایان ویندوز، فایل های موقت برنامه ها یا فایل های دانلود شده ای که بعدا آن ها را فراموش می کنید و غیره اشاره کرد. همچنین مسیر پیش فرض بسیاری از برنامه ها در درایو C قرار دارد. در واقع همه چیز در درایو C ذخیره می شود. در این پست به نحوه پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز می پردازیم.

فایل های موقت را حذف کنید

حذف دستی فایل های موقت در ویندوز ، سریع ترین روش برای پاک سازی درایو C و بازیابی فضای آن است. در ادامه، ما برخی از ترفندها را به شما نشان می دهیم که فایل های موقت (temporary files) شما را به طور خودکار پاک می کند.

از طریق روش هایی مانند Storage Sense و Disk Clean-up پاکسازی فایل های موقت به طور کامل انجام نمی شود و به احتمال زیاد بیشتر فایل های موقت هارد دیسک در پوشه Temp باقی می مانند. به همین دلیل توصیه می کنیم فایل های موقت را به صورت دستی حذف کنید.

توجه: هنگام حذف دستی فایل های موقت، مطمئن شوید که هیچ برنامه ای را اجرا نمی کنید. اگر فایل های موقت مربوط به برنامه ای را که در حال حاضر در حال اجرا هست را حذف کنید، ممکن است خراب شود و ممکن است هر آنچه را که در آن لحظه کار می کردید از دست بدهید.

پوشه اصلی فایل های موقت در مسیر C: \ Users \ Your PC Username \ AppData \ Local \ Temp قرار دارد. همچنین می توانید Win + R را برای اجری RUN فشار داده و بعد %temp% را وارد کنید یا delete temporary files را در کادر جستجوی ویندوز 10 جستجو کنید.

نحوه پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

برای مشاهده حجم پوشه Temp ، همه پوشه ها را با استفاده از Ctrl + A انتخاب کرده و سپس روی یکی از فایل ها راست کلیک کرده و روی Properties کلیک کنید.

پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

اگر برای حذف آماده هستید ، همه پوشه ها را با استفاده از Ctrl + A انتخاب و سپس روی Delete کلیک کنید.

همچنین می توانید فایل های موقت را در مسیر System > Storage مشاهده کنید.

نحوه پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

برای حذف این فایل های موقت که شامل دانلودها، پاکسازی آپدیت ویندوز، داده های تشخیصی، فایل های پایگاه داده، thumbnails، داده های سطل زباله و موارد دیگر است میتوانید مانند تصویر زیر عمل کنید.

پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

Storage Sense در ویندوز

ویندوز دارای یک ویژگی مفید به نام Storage Sense است که فضای ذخیره سازی را در رایانه شما کنترل می کند و در صورت کمبود فضا، همه چیز را تمیز می کند. این موارد اساسی مانند پاکسازی سطل زباله، حذف پرونده های قدیمی موجود در پوشه دانلود ها و حذف فایل های موقت است. در برخی از سیستم ها ممکن است این گزینه را با عنوان configure Storage Sense or run it now مشاهده کنید.

روی configure Storage Sense or run it now کلیک کرده و سپس در پنجره جدید روی دکمه Storage Sense کلیک کنید تا روشن باشد. سپس می توانید از منوی کشویی برای انتخاب اینکه آیا می خواهید در زمان کمبود فضا ، روزانه ، هفتگی یا ماهانه اجرا شود ، استفاده کنید.

نحوه پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

در Storage Sense همچنین خواهید دید که می توانید فایل هایی را که مدت زمان معینی در سطل زباله بوده اند را به طور خودکار حذف کنید. این امر در مورد پوشه دانلود شما نیز صدق می کند.

همچنین گزینه ای به نام free up space now وجود دارد که پاک کردن بسیاری از این فایل های غیر ضروری فقط چند دقیقه طول می کشد. این به شما امکان می دهد چندین گیگابایت فضای ذخیره سازی را فوراً بازیابی کنید.

اسکن فایل های بزرگ Windows

با استفاده از Windows Explorer می توانید فایل ها را بر اساس اندازه در کل هارد دیسک خود اسکن کنید.

برای انجام این جستجو مدیریت فایل را باز کرده و درایو C خود را انتخاب کنید ، سپس روی کادر جستجو در بالا سمت راست کلیک کنید و عبارت size: را تایپ کنید تا مجموعه ای از گزینه هایی را نشان دهد که اندازه های مختلف فایل ها را برای فیلتر نشان می دهد.

می توانید از یکی از این گزینه های از پیش تنظیم شده استفاده کنید یا اگر می خواهید در مورد حجم فایل مورد نظر خود بیشتر توضیح دهید ، size:> 1gb را تایپ کنید تا به دنبال فایل هایی با حجم بیش از 1 گیگابایت و غیره باشید.

جستجو و حذف فایل های بزرگ در ویندوز

فقط با آزمایش این مورد ، من یک اندروید قدیمی 7.1 VM را پیدا کردم که دیگر واقعاً به آن احتیاج ندارم. فقط چیزی را که مهم به نظر می رسد حذف نکنید. (به عنوان مثال ، مواردی از C:Windows folder یا فایل های بازی معمولاً بزرگ هستند.)

حذف برنامه های پیش فرض و بزرگ در ویندوز

در پنجره Apps & Features می توانید لیست را بر اساس Size مرتب کنید تا ببینید کدام برنامه ها بیشتر تشنه حافظه شما هستند. ممکن است از نتایج شگفت زده شوید و بخواهید برنامه ها را در صورت لزوم حذف کنید. به این فکر کنید که آیا واقعاً به همه آن برنامه ها احتیاج دارید و در صورت لزوم آن را حذف کنید.

نحوه پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

 

Disk Clean-Up در ویندوز

احتمالاً از ابزار داخلی ویندوز به نام Disk Clean-Up مطلع هستید اما از آن استفاده نکرده اید. این اولین جایی است که باید برای خالی کردن فضا به دنبال آن باشید. برای شروع استفاده از آن ، مدیریت فایل را باز کرده و روی درایو C راست کلیک کنید و سپس Properties را از لیست انتخاب کنید.

پس از باز شدن پنجره Properties ، روی Disk Cleanup کلیک کنید تا ابزار باز شود. در اینجا همه کادرها مانند Recycle Bin thumbnails ، Temporary files و غیره را انتخاب کنید.

پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

پس از انتخاب همه کادرهای تأیید مورد نظر ، روی OK کلیک کنید تا فضای دیسک اشغال شده توسط فایل های فوق آزاد شود.

غیر فعال کردن Hibernation در ویندوز

Hibernation یا خواب زمستانی یک ویژگی مفید است که می توانید در ویندوز از آن برای خاموش کردن راحت کامپیوتر خود در حالی که وضعیت فعلی را ذخیره می کنید استفاده کنید تا بتوانید با روشن کردن آن کار خود را از سر بگیرید. با این حال ، این ویژگی می تواند حجم زیادی از دیسک را بگیرد ، زیرا مقدار فضای ذخیره شده در هارد دیسک شما را برابر با مقدار ذخیره شده در RAM در نظر می گیرد.

برای غیرفعال کردن خواب زمستانی در ویندوز 10 ، عبارت Power and Sleep Settings را جستجو کرده و به قسمت Additional Power Settings بروید. روی choose what the power buttons do در پنجره سمت چپ کلیک کنید. این عمل شما را به پنجره تنظیمات سیستم می برد.

پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

روی Change settings that are currently unavailable کلیک کنید. این عمل همه گزینه های غیرفعال را فعال می کند.

پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

به پایین بروید و تیک Hibernate را برای غیرفعال کردن خواب زمستانی بردارید.

پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

حذف حافظه پنهان و کوکی های مرورگر

فایل های اینترنتی موقت مانند حافظه پنهان مرورگر و کوکی ها کمی از فضای درایو C شما را اشغال می کنند و برای پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز، پاک کردن این فایل های موقت به شما کمک می کند.

  • در کروم به مسیر Settings -> Advanced -> Privacy and security بروید و روی Clear browsing data بزنید.
  • در Firefox به Options -> Privacy & Security بروید ، سپس در قسمت History” گزینه Clear history your last را انتخاب کنید.
  • در Microsoft Edge به Settings -> Clear browsing data -> Choose what to clear بروید و  Cached data و Cookies را انتخاب کنید.

حذف فایل های قدیمی آپدیت ویندوز

ویندوز تمایل دارد فایل های سیستم قدیمی و عمدتا اضافی را نگه دارد. در بیشتر موارد ، می توانید این فایل ها را حذف کنید ، به ویژه اگر نسخه فعلی ویندوز خود را بر روی نسخه قبلی نصب کرده اید.

مدیریت فایل را باز کنید ، روی درایو C راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. روی Disk CleanUp کلیک کنید و سپس در پنجره جدید روی “Clean up system files” کلیک کنید تا پنجره پاکسازی دیسک باز شود.

پاکسازی و افزایش فضای درایو C ویندوز

تیک گزینه های Windows upgrade log files و Previous Windows installation را بزنید.

بیشتر بخوانید:

وحید خاک پور

متولد 76. مبتدی در همه چیز. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاشتن تجربه های مفید

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا