بورس

آموزش کامل و قدم به قدم خرید عرضه اولیه ها

آموزش کامل خرید عرضه اولیه ها

چگونه عرض اولیه بخریم؟

برای خرید عرضه اولیه ها، بعد از گرفتن کد بورسی و باز کردن حساب در کارگزاری ها، دو راه دارید که خرید به صورت آفلاین در روز قبل از عرضه اولیه و خرید به صورت آنلاین در روز عرضه اولیه است.

خرید آفلاین عرضه اولیه چیست؟

در حال حاضر با توجه به مشکلات زیاد سامانه های معاملاتی در روز عرضه اولیه ها، بسیاری از کارگزاری ها، به صورت آفلاین سفارشات مشتریان را روزهای قبل از عرضه اولیه دریافت می کنند. ابتدا با جستجو در گوگل مطمئن شوید کارگزاری شما سفارش آفلاین دارد یا خیر و اگر آفلاین داشت، حتما آفلاین سفارش بدهید.

توجه داشته باشید که در صورتی که به صورت آفلاین سفارش بگذارید دیگر نیازی نیست در روز عرضه اولیه کاری انجام دهید و خود کارگزاری به صورت خودکار خرید را انجام می دهد.

آموزش خرید آفلاین عرضه اولیه

برای سفارشات آفلاین هر کارگزاری، باید روش خاص خودش را از گوگل یا از سایت کارگزاری پیدا کنید. به عنوان مثال در کارگزاری آگاه، مشتریان کارگزاری برای سفارش آفلاین ابتدا با گوشی یا کامپیوتر باید وارد سایت Online.Agah.Com بشوند. با وارد شدن به سایت، نوار زرد رنگی در بالای صفحه نمایش داده می شود و اسم عرضه اولیه را می نویسد برای مثال عرضه اولیه وپویا. روی آن کلیک کنید، صفحه ثبت سفارشات باز می شود و می توانید سفارش خودتان را ثبت کنید.

آموزش کامل خرید عرضه اولیه ها
خرید کامل عرضه اولیه

در این صفحه تنها کافیی است که قیمت و حجم را وارد کنید و روی قسمت “ثبت سفارش آفلاین” کلیک کنید. اگر موجودی کافی ندارید، از همین صفحه با انتخاب گزینه “پرداخت شتابی” حسابتان را شارژ کنید. در کارگزاری مفید هم در صورتی که نقدینگی کافی داشته باشید و توافقنامه خرید خودکار عرضه اولیه ها را نیز تایید کرده باشید، خود کارگزاری به صورت خودکار این عرضه اولیه را برای شما سفارش می دهد.

آموزش خرید آفلاین عرضه اولیه
خرید آفلاین عرضه اولیه

آموزش خرید آنلاین عرضه اولیه

برای سفارش آنلاین عرضه اولیه، صرفا در روز عرضه اولیه می توانید این کار را انجام دهید. ساعت ثبت سفارش، در همان روز مشخص می شود و از طریق همین صفحه یا از طریق پیام ناظر در پنل کارگزاری به اطلاع شما می رسد. توجه کنید که روش آنلاین برای همه کارگزاری ها یکسان است و هیچ فرقی نمی کند که مشتری کدام کارگزاری باشید.

مراحل خرید آنلاین عرضه اولیه

 • وارد سایت یا برنامه کارگزاریتان شوید.
 • حساب معاملاتیتان را به میزان موزد نظر شارژ کنید. (سعی کنید شارژ حساب یک روز قبل ار عرضه اولیه باشد تا در صورت اختلال سامانه ها، عرضه اولیه  را از دست ندهید.)
 • از ساعت دقیق عرضه اولیه اطلاع پیدا کنید.
 • در ساعت اعلام شده، نماد عرضه اولیه را جستجو کنید مثل “وپویا”.
 • قیمت را در سقف قیمتی وارد کنید. مثلا برای عرضه اولیه وپویا، بازه قیمتی بین 3900 تا 4100 ریال است که شما حتما و حتما باید 4100 ریال را ثبت کنید.
 • حجم را متناسب با سرمایه ای که دارید انتخاب کنید. نیازی نیست حتما سقف حجمی را بزنید فرضا اگر 100 هزار تومان سرمایه دارید، اندازه 100 هزار تومانتان سهم سفارش بدهید.
 • برای محاسبه تعداد حجم، سرمایه ای که دارید را تقسیم بر قیمت سهام کنید. مثلا 100 هزار تومان تقسیم بر 4100 تومان، تقریبا 243 سهم می شود و با احتیاط از بابت کارمزدش، تعدادی سهم کمتر درخواست دهید مثلا 240 سهم.
 • توجه کنید که بیشتر از سقف حجمی امکان سفارش ندارید. مثلا در عرضه اولیه وپویا نهایتا می توانید 300 سهم سفارش بدهید.

نحوه شارژ حساب در کارگزاری آگاه

در صفحه کارگزاری، باید به دنبال گزینه “پرداخت شتابی”، “واریز وجه”، “شارژ حساب” یا … باشید. در این قسمت شما مبلغ مورد نظر را وارد می کنید و به درگاه بانکی منتقل می شوید و حسابتان را شارژ می کنید. توجه کنید که اصلا مهم نیست حساب چه بانکی داشته باشید و درگاه چه بانکی را انتخاب کنید.

به عنوان مثال در کارگزاری آگاه در برنامه و سایت شارژ به صورت زیر است:

نحوه شارژ حساب در کارگزاری آگاه

هم چنین در سایت آگاه در کامپیوتر از قسمت وضعیت مالی نیز می توانید مانده حساب را ببینید و حسابتان را شارژ کنید. در سایر کارگزاری ها هم همین روال را برای شارژ حساب به سادگی می توانید پیدا کنید.

خرید خودکار عرضه اولیه در کارگزاری مفید

در کارگزاری مفید قابلیتی وجود دارد که با فعال کردن آن به راحتی می توانید عرضه های اولیه را به صورت خودکار خریداری کنید. برای فال کرده خرید خودکار عرضه اولیه، میتوانید مانند تصویر زیر عمل کنید.

خرید خودکار عرضه اولیه در کارگزاری مفید
خرید خودکار عرضه اولیه

نکات مهم خرید عرضه اولیه

 • عرضه اولیه ها در روز های خاص و ساعات خاص عرضه می شوند. در روزهای بعد خرید آنها بسیار سخت است.
 • قیمت را حتما در سقف وارد کنید.
 • اگر سفارش آفلاین می توانید بگذارید حتما این کار را کنید.
 • اگر می خواهید به صورت آنلاین خرید کنید، همان راس ساعت ثبت سفارش به سایت هجوم نبرید چون تفاوتی بین اولین نفر و آخرین نفر نیست. مثلا اگر ساعت ثبت سفارش بین 10:30 تا 12:30 است، شما بین 11 تا 12 اقدام به سفارش کنید و نیازی نیست لزوما راس 10:30 وارد سایت شوید.

امیدوارم از این آموزش لذت کافی را برده باشید.

نرگس مدحی

علاقه مند به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی
دکمه بازگشت به بالا