برنامه نویسی

8 نکته برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس و توسعه دهنده بهتر

چگونه به برنامه نویس بهتری تبدیل شویم؟

امروزه برنامه نویسی یک شغل با کلاس و پردرآمد در بین مهندسین کامپیوتر می باشد که فقط افراد معدودی پس از آشنایی با آن تصمیم به ادامه کار یا صرف نظر از آن می کنند. از این رو برنامه نویسی کار ساده ای نبوده و برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حتما باید با انواع فناوری ها ، مفاهیم ، قوانین و اصطلاحات آن آشنا شوید.

در این مطلب به معرفی نکاتی در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک برنامه نویس خواهیم پرداخت.

 1- یاد بگیرید که چگونه یاد بگیرید

معمولا پس از فارغ التحصیلی از مدرسه یا دانشگاه ، برخی از افراد تمایل خود را برای یادگیری از دست می دهند. خوشبختانه چند نکته وجود دارد که می تواند به شما انگیزه بدهد.

  • اول ، یادگیری بیشتر در مورد موضوعات مورد علاقه مفید است. حتی اگر برنامه نویسی مورد علاقه شما نیست، می توانید یک برنامه یا وب سایت مرتبط با سرگرمی های خود ایجاد کنید.
  • دوم ، از تغییر زمینه خودداری کنید و فقط یک چیز را در یک زمان یاد بگیرید.
  • سوم ، مطمئن شوید که موضوع را درک کرده اید ، نه اینکه فقط آن را به خاطر بسپارید. حفظ کردن چیزی تنها در کوتاه مدت موثر است.
  • در نهایت ، چند منبع یادگیری پیدا کنید. شیوه آموختن دانش ، مهمترین جنبه یادگیری جدا از خود دانش است. اگر آموزش های ویدیویی را ترجیح می دهید ، آموزش های ویدیویی را تماشا کنید. اگر کتاب را ترجیح می دهید ، کتاب بخوانید.

2- مهارت های خود را افزایش دهید

8 نکته برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس و توسعه دهنده بهتر

از آنجایی که دنیای برنامه نویسی دنیای بسیار پویایی است، روش‌ها و فرآیندهای زیادی هستند به طوری که یک ماه پس از آموختن آنها ، روش های جدید جایگزین آنها می شود. اگر در زبان های مختلف کار کرده باشید ، احتمالاً شما بیشتر این موضوع را تجربه خواهید کرد.

بنابراین ، در یک بخش خاص تخصص داشته باشید. سعی کنید وقتی یک زبان برنامه نویسی را انتخاب می کنید ، آن را تا آخر ادامه داده و از این زبان و به آن زبان نپرید. از روندها و تغییرات ، روش ها ، فرایندها ، چارچوب ها و غیره یک زبان باخبر باشید و از آنها پیروی کنید. به این ترتیب ، شما به عنوان یک برنامه نویس خوب در مسیر درست قرار می گیرید.

3- یاد بگیرید که به خود متکی باشید

وقتی با ارور یا مشکلی در برنامه نویسی روبرو می شوید ، سریعا جواب را از گوگل یا دوستان و همکاران خود نپرسید. متأسفانه ، تکیه بر کار یا دانش دیگران فقط یک راه حل سریع است. در دراز مدت ، عدم خوداتکایی بر مسیر شما برای برنامه نویسی بهتر تأثیر منفی می گذارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دستیابی به پتانسیل خود ، باید به تنهایی اشتباه کنید. البته گوگل کردن و مطالعه نمونه های موردی اشکالی ندارد. بسیاری از مشکلات برنامه نویسی شناخته شده از این طریق حل شده است. با این حال ، اولین فردی که باید از او کمک بگیرید خودتان هستید. هیچ اشکالی ندارد که از دیگران سوال کنید ، اما در مورد مشکل تحقیق کنید و ابتدا ایده هایی ارائه دهید. همیشه انتظار نداشته باشید که شخص دیگری مشکل شما را حل کند.

اگر به کمک نیاز دارید ، نحوه پرسیدن سوالات مناسب را بدانید. برای شروع ، اطمینان حاصل کنید که شرح مشکل کافی است. تا آنجا که ممکن است جزئیات بیشتری ارائه دهید. اگر اشکالی پیدا کرده اید ، در صورت امکان مراحل برنامه ، خطاها یا اسکرین شات ارائه دهید. همچنین خوب است که مزایا و معایب راه حل های احتمالی را برای مشکل خود مقایسه کنید.

4- رشد مستمر به معنی انجام کارهای چالش برانگیز است

اگر برنامه نویسی شغل روزانه شما است ، در نظر بگیرید که چه نوع وظایفی در پروژه فعلی شما برای شما چالش برانگیزتر خواهد بود. سپس در مورد آنها با کارفرمای خود صحبت کنید. اگر در پروژه فعلی خود جایی برای پیشرفت می بینید به آن اشاره کنید.

با این حال ، شما نباید تجربه یادگیری خود را به آنچه که مربوط به شغل شما است ، محدود کنید. برای توسعه خود به عنوان یک برنامه نویس ، باید به طور فعال در خارج از کار روزانه خود به دنبال فرصت باشید.

مهم نیست که شما یک توسعه دهنده فعال در این زمینه هستید ، یک مبتدی یا دانشجوی رشته کامپیوتر ، یکی از مهم ترین راه های بهبود در برنامه نویسی ، عضویت در یک پروژه منبع باز است. می توانید جستجوی خود را در GitHub شروع کنید. پروژه ای را پیدا کنید که از مجموعه فناوری موردنظر برای آشنایی با آن استفاده کرده و اولین مشارکت خود را انجام دهید.

5- کدهای خود را انتشار دهید

اگر در مکانی مانند GitHub یا GitLab حساب ندارید و می خواهید برنامه نویس بهتری شوید ، باید در هر چه سریعتر یک حساب کاربری ایجاد کرده و کدهای خود را در آنجا قرار دهید. کدی که ایجاد می کنید چیزهای زیادی در مورد شما می گوید ، طرز فکر ، مهارت و پیشرفت شما را نشان می دهد. این کار رشد شما را به عنوان یک توسعه دهنده ثبت می کند. با این حال ، شما باید در برابر نظرات دیگران انتقادپذیر باشید.

انتشار کد شما همچنین به سایر برنامه نویسان اجازه می دهد تا آن را مرور کنند. اگرچه متکی به خود برای رشد شخصی بسیار مهم است ، اما دیدگاه برنامه نویسان با تجربه تر در طول فرایند یادگیری بسیار مفید است.

6- با دوستان و همکاران خود در ارتباط باشید

خواندن در مقایسه با صحبت کردن یک رویداد منفعل است. صحبت کردن در مورد یک برنامه و بحث در مورد آن با یک برنامه نویس دیگر ، اغلب منجر به راه حل بهتری می شود. طبیعی است زیرا هنگام صحبت کردن و گوش دادن به دیگران ، ذهن شما تمایل بیشتری به درگیر شدن دارد.

در حین بحث با هم تیمی ها خود الزامات و اشکالات در طراحی را پیدا می کنید. در صنعت نرم افزار ، جایی که برنامه نویسان تمایل دارند آنها را با رایانه خود منزوی کنند ، صحبت کردن ، به اشتراک گذاری و انجام جلسات بسیار کمک می کند.

فقط ننشینید و برنامه نویسی کنید بلکه سعی کنید صحبت کنید ، گوش دهید ، و فکر کنید و با برنامه نویسان دیگر همکاری کنید. شرکت در این رویداد نیز کمک کننده است. همچنین ممکن است نکات مفید و کاربردی را  دریافت کنید.

7- در انجمن ها و وبلاگ های برنامه نویسی شرکت کنید

این نوع دیگری از فعالیت است که به شما در تجدید نظر در دانش کمک می کند. با به اشتراک گذاشتن دانش ، اولین شخصی که از آن سود می برد ، شخصی است که به اشتراک می گذارد. از آنجا که برنامه نویسی بزرگ و وسیع است ، مطالب آن فرار است.

شرکت در StackOverflow و پاسخ به سوالات دیگران ، اظهار نظر در وبلاگ ها و انجمن ها راه خوبی برای تجدید نظر در دانش و در عین حال تصور غلط شما است.

با قرار دادن دانش خود در مقابل دیگران ، ما نه تنها به دیگران کمک می کنیم بلکه آنها را در آزمایش می گذاریم. بارها خواهید دید که شخصی از دانش شما بهره می برد ، همینطور تصور غلط خود را نیز تصحیح می کنید.

8- کدهای خود را تحلیل کنید

مرور و تحلیل کد نیز یکی دیگر از روش های توسعه است که به تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب کمک می کند. مرور و تحلیل کد به شما کمک می کند که کد خود را بهبود دهید.

خیلی از برنامه نویسان فکر میکنند که کدی که نوشته‌اند کامل و بدون اشکال است ، اما همان کد اشکالاتی دارد که گاهی اوقات برنامه نویس های دیگر می توانند ببینند. مرور کد و بررسی چهار چشمی باعث می شود که اشکالات در کدهای شما برطرف شود.

اگر خوش شانس باشید و شانس کار در شرکتی را داشته باشید که دارای واحد تست است ، به احتمال زیاد برنامه نویس بهتری نسبت به بقیه خواهید بود. این مورد بی نهایت به بهبود مهارت های برنامه نویسی کمک می کند.

اگر فکر می کنید که در مرور و تحلیل کد خود چه چیزی را بررسی کنید ، پیشنهاد می کنم بررسی کنید که آیا کد از نظر عملکرد صحیح است ، آیا روش های استاندارد مانند اصول طراحی SOLID و کد تمیز رعایت شده است یا خیر.

سخن پایانی

قطعا در مسیر تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای و متخصص با چالش‌ ها و اشتباهات گوناگونی برخورد خواهیم کرد و قطعا حرفه ای شدن نیازمند تلاش زیادی است. هیچ راه مستقیمی برای تبدیل شدن به برنامه نویس خوب و حرفه ای وجود ندارد اما با نکاتی که در این مقاله ارائه کردیم ، می توانید خودتان را در مسیر حرفه ای شدن قرار دهید.

امتیاز ۵ از ۵ – ۳ رای
8 نکته برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس و توسعه دهنده بهتردر حال ثبت رای

سجاد گلی پور

برنامه نویس سی شارپ، علاقه مند به علوم کامپیوتر، تولید محتوای سئو و فعالیت حرفه ای در زمینه سئو تکنیکال سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا