آموزش

نحوه جستجو و انتخاب دوره آموزشی مناسب

نحوه جستجو و انتخاب دوره آموزشی مناسب

با افزایش منابع آموزشی (آنلاین و حضوری)، انتخاب بهترین منبع آموزشی برای دانشجو ها سخت شده است و یک دانشجو که به تازگی وارد حوزه یادگیری می شود با مشکلات زیادی برخورد می کند که از جمله شایع ترین آن ها انتخاب دوره آموزشی مناسب است. از مباحثی که در این میان به وجود می آید عبارتند از:

  • وب سایت های ارائه دهنده دوره
  • انتخاب دوره آموزش مقدماتی
  • انتخاب دوره آموزش پروژه محور
  • نحوه تشخیص خوب بودن دوره
  • دانلود دوره آموزشی
دوره آموزشی مناسب
دوره آموزشی مناسب

 وب سایت های ارائه دهنده دوره

برخی از وب سایت های مطرح در زمینه تولید دوره آموزشی در دنیا وجود دارند که برای مخاطب خود دسته بندی های مختلف را در اکثر حوزه های کامپیوتر مانند برنامه نویسی، شبکه، کامپیوتر و… ایجاد کرده اند و برای مثال در زمینه طراحی وب سایت، تمامی نیازمندی های شما را با ارائه دوره های مختلف بر آورد می کنند(سمت سرور، سمت کلاینت، پایگاه داده، وب سرور، مسائل devops و …). از جمله این وب سایت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انتخاب دوره آموزش مقدماتی

اگر در یک حوزه ای تازه کار هستید برای مثال می خواهید PHP را از صفر شروع کنید، برای انتخاب یک دوره PHP مناسب می توانید مثلا به وب سایت udemy رفته و php را سرچ کنید و نتایج به دست آمده را بر اساس review مرتب کنید که با این کار دوره هایی که بیشترین دانشجو و امتیاز را دارند و متناسب با نیاز یادگیری شما هستند را انتخاب کنید. برای دوره هایی با سطح مقدماتی معمولا از عبارات خاصی مانند for begginers، essential، for starters، zeros، bootcamp و … در عنوان استفاده می شود. مثلا برای مبانی PHP دوره PHP for Beginners – Become a PHP Master مشهور می باشد.

انتخاب دوره آموزش پروژه محور

با دیدن یک یا چندین دوره مقدماتی، لازم است که با استفاده از مفاهیم آنها به سراغ پروژه های واقعی بروید تا یادگیری آنها تثبیت شود. که برای این کار دوره های پروژه محور مناسب رو جستجو کنید. برای مثال در وب سایت udemy برای ویدئو های پروژه محور PHP دوره های زیر را داریم:

  • Learn Object Oriented PHP By Building a Complete Website
  • Make a Spotify Clone from Scratch: JavaScript PHP and MySQL
  • Build a Social Network from Scratch: JavaScript PHP + MySQL

نحوه تشخیص خوب بودن دوره

به طور کلی می توان از دوستان، آشنایان و … که قبلا آموزش های مختلف را مطالعه یا بررسی کردند بپرسید. همچنین می توانید به دنبال نظرات مربوط به دوره بروید و خوب یا بد بودن دوره ها رو از نظرات کاربران قبلی تشخیص دهید. ولی امکان دارد که دوره ای با نظرات مثبت مشابه و یا از وب سایت های دیگر باشد که در این حالت کار کمی سخت تر می شود. در این شرایط نیز برای هر حوزه ای یک سری نیازمندی ها وجود دارد. مثلا مبانی وب باید form و session و database را یاد دهد و یا اگر برنامه نویسی بود حدالامکان یک پروژه کوچک را پیاده سازی کند. حال سوال پیش می آید که این نیازمندی ها را چگونه تشخیص بدهیم؟ برای این کار میتوانید از اشخاصی که در این حوزه صاحب نظر هستند سوال بپرسید یا حتی می توانید در اینترنت جستجو کنید و نیازمندی ها را پیدا کنید. خود سرفصل دوره هایی را که پیدا کرده اید را با هم مقایسه کنید و ببینید که آیا به درد شما خواهند خورد یا نه.

دانلود دوره آموزشی مناسب

بعد از پیدا کردن دوره آموزشی مناسب، (با بررسی سرفصل ها و البته ویدئو خلاصه درس یا مقدمه) کافی است که اسم دوره را در وب سایت های ایرانی سرچ کنید. به احتمال فراوان در یکی از وب سایت های ایرانی به راحتی و رایگان و یا با هزینه ای ناچیز پیدا خواهید کرد.

نکته آخر اینکه اگر یک آموزش انگلیسی را 40% متوجه شوید، خیلی بهتر از این است که یک آموزش فارسی را 100% متوجه بشید.

چرا؟ چون شاید آموزش با زبان فارسی دیدنی تر باشد و شما آن را به راحتی فرا بگیرید اما این موضوع فقط در کوتاه مدت مناسب است و در بلند مدت تاثیر منفی بر روی شما می گذارد چرا که با دیدن آموزش انگلیسی به مرور با کلمات و عبارات فنی انگلیسی آشنا می شوید و بعد ها هنگام کدنویسی وقتی با مشکلی برخورد کردید به راحتی می توانید آن را جستجو کرده و حل کنید. برای مثال در  stack overflow یا github بپرسید و به جواب برسید.

و هرگز فراموش نکنید که 99% از منابع حوزه کامپیوتر همه به زبان انگلیسی می باشند.

برگرفته از نوشته های مهندس محسن نظری.

یوسف وفایی

فارغ التحصیل کارشناسی IT، علاقه مند به برنامه نویسی و علم امنیت، عاشق یادگیری حرفه های جدید، کنجکاو برای همه چیز، همچنین همیشه تلاش میکنم تا به هدفم برسم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا