آموزش

حذف دائمی اطلاعات هارد به صورت ایمن

فرمت کردن هارد به صورت دائمی و ایمن

ممکن است برای شما هم بار ها اتفاق افتاده باشد که بخواهید کیس، لپ تاپ یا حتی هارد خود را بفروشید و یا به فردی امانت دهید. همچنین ممکن است که از خود این سوال را پرسیده باشید که آیا فرمت دائمی هارد امکان پذیر است یا خیر؟ بطوری که دیگر امکان ریکاوری نباشد؛ اگر این مسئله گوشه ای از ذهن شما را درگیر کرده است با ما همراه باشید تا روش های مختلف حذف دائمی اطلاعات هارد را با هم بررسی کنیم.

اکثر کاربران فکر میکنند با فرمت کردن یا حذف فایل ها میتوانند به صورت دائمی اطلاعات حساس و شخصی خود را از روی هارد پاک کنند. اما اینطور نیست و معمولا 90 درصد اطلاعات فرمت یا پاک شده با یک نرم افزار ریکاوری به سادگی بازیابی و قابل استفاده میشوند.

البته این ذهنیت کاربران، اکثرا بخاطر این است که دیگر فایل های پاک شده دیگر در دید آن ها نیست و کاربر آن ها را در درایو یا خود هارد مشاهده نمیکند ایجاد میشود. اما ذهنیت درستی نیست و باید عملیات حذف و پاکسازی بصورت اصولی انجام شود.

حذف دائمی اطلاعات هارد

دلیل پاک نشدن دائمی اطلاعات با حذف آن ها

حال ممکن است برای شما سوال باشد که چرا اطلاعات و دیتا حذف نمیشوند؟ اگر بخواهیم این مسئله را مقداری با جزئیات بیشتر بررسی کنیم باید بگوییم که اطلاعات و دیتا روی سطح پلاتر ها که چرخشی و مغاناطیسی هستند بصورت 0 و 1 ذخیره میشوند و در کنار این صفر و یک ها متمرکز کننده یا به اصطلاح اشاره گر هایی وجود دارد.

گذشته از این مورد زمانی که بخواهیم اطلاعات و دیتا بصورت دائمی پاک شوند، میباسیت بجای 0 و 1 ها فقط 0 بگذاریم. اما زمانی که شما اطلاعات را از روی هارد خود فرمت و یا پاک میکنید صرفا تنها این اشاره گر ها حذف میشوند و از دسترسی مستقیم کاربر به اطلاعات جلوگیری میکنند. زمانی که شما با استفاده از نرم افزار های بازیابی اطلاعات اقدام به ریکاوری دیتا میکنید صرفا یک متمرکز کننده یا اشاره گر جدید ایجاد میکنید.

برای اینکه شما این مسئله را بهتر درک کنید یک خانه را در نظر بگیرید که همه ما برای ورود به این خانه از درب اقدام به وارد شدن میکنیم تا به اقلام و وسایل داخل خانه دسترسی داشته باشیم. حالا فرض کنید ما این درب را برداشته و جای آن را میله و یا با دیوار پر میکنیم. طبیعی است که دیگر دسترسی به اقلام و وسایل خانه نخواهیم داشت. حال بنا به دلایلی مجددا به اقلام و وسایل داخل خانه نیاز داریم که میباسیت میله ها را برداشته و یا دیوار را تخریب کرده و مجددا یک درب برای دسترسی به خانه جای گذاری کنیم.

فراموش نکنید قبل از حذف دائمی دیتا و اطلاعات از موارد مورد نیاز خود بکاپ یا نسخه پشتیبان بگیرید.

حذف دائمی اطلاعات روش های خاصی دارد که ما به برخی موارد در این مقاله از کالی بویز میپردازیم.

ریست کامپیوتر | Computer Reset

در صورتی که میخواهید از روش Computer Reset برای حذف دائمی اطلاعات و دیتای خود استفاده کنید میباسیت مسیر زیر را در سیستم عامل ویندوز بترتیب طی کنید:

Start > Settings > Update & Security > Recovery > Reset This Pc

برای حذف تمامی فایل ها و البته تنظیمات خود گزینه Remove everything را انتخاب کنید.

ریست کامپیوتر برای فرمت دائمی هارد
فرمت دائمی هارد

در پیام نمایش داده شده بعدی از شما سوال میشود که آیا تمایل دارید درایور ها هم پاک شود؟ بهتر است شما گزینه Remove files and clean the drive را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه ریست کردن ویندوز 10

در نظر داشه باشید که فرآیند پاکسازی اطلاعات و دیتا ممکن است مقداری به طول بیانجامد پس صبور باشید.

حذف دائمی اطلاعات هارد با ابزار DBAN

نرم افزار تحت بایوس DBAN یکی از کاملترین ابزارها برای حذف اطلاعات و دیتا روی هارد محسوب میشود. بعد از دانلود نرم افزار فایل ISO آن را به صورت یک فایل بوتیبل شده روی یک حافظه ذخیره سازی مثل فلش در آورده و سیستم را به وسیله این فایل بوت کنید.

حذف دائمی اطلاعات هارد با ابزار DBAN
فرمت دائمی هارد

پس از مشاهده تصویر بالا دستور autonuke را وارد کنید تا عملیات فرمت دائمی هارد شروع شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت فرمت های سیستمی FAT32 ،NTFS ،exFAT

امیررضا ایزدی

مدرس ، مشاور ، توسعه دهنده و برنامه ساز فناورانه | علاقه مند به یادگیری و مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا