آموزش

نحوه پیدا کردن موقعیت مکانی عکس

چگونه مکان عکس گرفته شده را در GPS پیدا کنیم؟

امروزه عکاسی سهم ویژه ای را در بین علوم هنر دارد به گونه ای که هرکسی با در دست داشتن یک گوشی همراه می تواند عکس های زیبا بگیرد. حال باید دید که آیا این مسئله به امنیت ما لطمه میزند یا خیر؟ و تا چه حد میتوان جلوی آن را گرفت. در این مقاله به نحوه پیدا کردن موقعیت مکانی عکس پرداخته و در اخر نیز راه های مقابله با این روش را خواهیم گفت.

هر عکسی که ما میگیریم معمولا نرم افزار پیش فرض دوربین گوشی، یک سری تگ هایی را به عکس اضافه میکند که آن تگ ها شامل موارد زیر میباشد:

  • مدل و برند گوشی
  • رزولوشن عکس
  • بیلد نامبر سخت افزاری
  • سرعت شاتر دوربین
  • فلش
  • موقعیت جغرافیایی
  • و …

که مطمئنا مهم ترین آن موقعیت جغرافیایی است.

حال برای پیداکردن موقعیت عکس گرفته شده، ابتدا نرم افزار ExifDataView را از سایت رسمی دانلود کرده و سپس عکس مورد نظر را داخل نرم افزار باز کنید تا اطلاعات گفته شده را ببینید.

پیدا کردن مکان عکس
پیدا کردن موقعیت مکانی عکس

در قسمت gps می توانید مختصصات جغرافیایی را مشاهده کنید. حال کافیست تا وارد google map شده و مشخصات جغرافیایی را وارد کنید تا موقعیت مکانی که عکس در آن گرفته شده است را به شما نشان دهد. (همچنین می توانید داخل نرم افزار بر روی موقعیت جغرافیایی کلیک راست کرده و گزینه open location in google maps را انتخاب کنید.)

چگونه از درج موقعیت مکانی در عکس ها جلوگیری کنیم؟

همیشه سعی کنید قبل از عکاسی و به اشتراک گذاشتن عکس های شخصی خود، گزینه Location tags را در تنظیمات دوربین غیر فعال کنید.

غیرفعال کردن موقعیت مکانی تصاویر

پس از انجام این کار، میتوانید به وسیله برخی سایت های آنلاین مانند VerExif عکس مورد نظر خود را قبل از به اشتراک گذاری اسکن کرده و گزینه remove exif را بزنید تا تگ های مربوطه پاک شوند و قابل ردیابی نباشد.

پیدا کردن موقعیت مکانی یک عکس

همچنین می توانید از برخی نرم افزارها نیز در این زمینه استفاده کنید. از معروف ترین آنها Exif Tag Remover برای ویندوز و Photo Exif Editor برای اندروید می باشد.

بیشتر بخوانید: حذف اطلاعات از گوگل

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا