افشا شدن اطلاعات سازمان ثبت احوال توسط وزارت بهداشت

افشا شدن اطلاعات سازمان ثبت احوال توسط وزارت بهداشت

نشت های اطلاعاتی نوروزی ادامه دارد. روزهای گذشته خبرهایی در مورد نشت های اطلاعاتی ۴۲ میلیون کاربر تلگرام و ۵ میلیون کاربر سیب اپ منتشر شد و حالا نوبت به سازمان ثبت احوال رسیده است.از روز گذشته یک ربات تلگرامی به افراد اجازه میداد تا اطلاعات دیگر کاربران را به دست بیاورند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال رسماً اعلام کرده است که اطلاعات این سازمان توسط وزارت بهداشت به اشتباه لو رفته است.

این ربات فعال نیست و فعلا پیام “در حال به روز رسانی” را به کاربران نمایش می دهد. با اینکه تعدادی از کاربران اعلام کرده اند که اطلاعاتشان در ربات وجود ندارد اما خود ادمین های ربات اعلام کرده اند که اطلاعات ۸۰ میلیون ایرانی را دارند.

افشا شدن اطلاعات سازمان ثبت احوال توسط وزارت بهداشت

این بحث از روز گذشته ترند شده بود و امروز سخنگوی ثبت احوال واکنش نشان داد و اتفاقات رخ داده را تایید کرد. او گفت که اطلاعات ثبت احوال را برای تکمیل پرونده سلامت الکترونیک در اختیار وزارت بهداشت قرار داده بودند و این اتفاقات مربوط به ثبت احوال نیست.

ابوترابی در همین رابطه به خبرگزاری ایرنا گفت: «دیتابیس ما با سامانه وزارت بهداشت مثل سایر دستگاه‌ها ارتباط برقرار کرده است. ارتباط ما با وزارت بهداشت برای مساله پرونده سلامت الکترونیک است. این اطلاعاتی که درز پیدا کرده از جانب وزارت بهداشت بوده و ثبت احوال در آن دخیل نیست.»

او همچنین گفت پس از این اتفاقات با وزارت بهداشت گفتگو کرده اند و قرار شده تا وزارت بهداشت دیتابیس را از روی اینترنت بردارد و در صورت نیاز بودن هر گونه استعلامی آن را مستقیم و از پایگاه اطلاعاتی ثبت احوال دریافت کنند. سخنگوی سازمان ثبت احوال در مورد امنیت این سازمان گفت: «بیش از ۲۰۰ دستگاه از جمله وزارت بهداشت. به صورت برخط از ما استعلام می‌گیرند و با آن‌ها تعامل داریم. وزارت بهداشت این دیتا را برای پرونده سلامت الکترونیک روی اینترنت قرار داد که نباید این کار را انجام می‌داد.»

سخنگوی ثبت احوال اعلام نکرده که اطلاعات چه نفر از شهروندان در سطح اینترنت منتشر شده است.

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.