شبکهمایکروسافتویندوز

آموزش تغییر پورت در ریموت دسکتاپ (RDP)

نحوه تغییر پورت پیشفرض پروتکل RDP در ویندوز

RDP مخفف Remote Desktop Connection است. این پروتکل یکی از پروتکل های خاص  شبکه است که جهت ارتباط از راه دور استفاده می شود و به کاربر اجازه برقراری ارتباط بین دو کامپیوتر و دسترسی به دسک تاپ یک میزبان از راه دور را می دهد. در این مقاله خواهیم دید که چگونه پورت پیشفرض (port: 3389) را در Remote Desktop Connection تغییر دهیم.

قبل از شروع  ، قصد داریم  در مورد نحوه عملکرد RDP صحبت کنیم. در حالی که هر نسخه ویندوز 10 می تواند به عنوان Remote Desktop Client عمل کند ، برای برگزاری یک جلسه از راه دور ، باید Windows 10 Pro یا Enterprise را اجرا کنید. می توانید از یک رایانه شخصی دیگر که دارای Windows 10 یا نسخه های قبلی Windows مانند Windows 7 یا Windows 8 یا Linux است ، به یک میزبان Windows Remote Desktop ارتباط برقرار کنید. ویندوز 10 از هر دو نرم افزار client و server استفاده می کند، بنابراین نیازی به نصب هیچ نرم افزاری اضافی ندارید. من از ویندوز 10 “Fall Creators Update” نسخه 1709 به عنوان میزبان دسک تاپ از راه دور استفاده خواهم کرد.

اول از همه ، مطمئن باشید که RDP را در ویندوز 10 به درستی تنظیم  کرده اید ، همچنین باید برای ادامه کار با یک یوزر Administrator وارد شوید. نرم افزار Registry Editor  را باز کنید این کار را می توانید از Run با نوشتن Regedit هم انجام بدید سپس به register key که در زیر مشخص کردیم بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp

در سمت راست ، مقدار 32 بیتی DWORD “PortNumber” را تغییر دهید. به طور پیش فرض در Decimal 3389 تنظیم شده توجه: حتی اگر ویندوز 64 بیتی دارید ، باید از مقدار DWORD 32 بیتی استفاده کنید.

تغییر پورت پیشفرض ریموت دسکتاپ (RDP)
تغییر پورت پیشفرض ریموت دسکتاپ (RDP)

حالا می تونید با استفاده از “Remote Desktop Connection” (mstsc.exe) به سرور RDP وصل شوید. چگونگی انجام این کار به صورت کامل توضیح دادیم، پس از تغییر پورت ، باید مقدار پورت جدید را در انتهای آدرس IP  دستگاه میزبان تغییر دهید. بعد از آدرس رایانه از راه دور (آدرس سرور RDP) آن را با یک کاما دو برابر جدا کنید. تصویر زیر را مشاهده کنید.

تغییر پورت پیشفرض ریموت دسکتاپ (RDP)
تغییر پورت پیشفرض ریموت دسکتاپ (RDP)

امیدوارم از این آموزش لذت کافی رو برده باشید. لطفا برای حمایت از ما، این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا