آموزش

علت داغ شدن CPU در ویندوز 10

چرا گاهی اوقات CPU داغ می شود؟

ویندوز 10 مکانیسم های مختلفی برای خنک نگه داشتن سیستم دارد، اگر سیستم بیش از حد داغ شود یا به صورت خودکار خاموش می شود یا اینکه اقداماتی برای خنک نگه داشتن سیستم انجام می دهد. در این مقاله از وبسایت کالی بویز تصمیم داریم علت داغ شدن cpu در ویندوز 10 را بررسی کنیم.

یکی از قطعات سیستم که تمایل زیادی به گرم شدن دارد و ممکن است در دماهای بالا آسیب ببیند پردازنده مرکزی یا همان cpu است. در ویندوز 10 اگر دمای سیستم به بیش از حد معمول برسد یا دمای بدنه اندازه ای شود که ممکن است به سیستم آسیب برساند، سیستم به صورت خودکار خاموش می شود یا اینکه جریان برق ورودی به پردازنده را کاهش می دهد.

کاهش جریان ورودی

هر چه از پردارنده کار بیشتری بکشید! یعنی هر چه تعداد عملیات های بیشتری به صورت همزمان انجام دهد از انرژی بیشتری استفاده می کند و گرم تر می شود.

پردازنده مرکزی حد مجازی برای افزایش دما دارد، اما اگر دما از آن حد مجاز رد کند باید راهکارهایی برای کاهش دما انجام شود که از آسیب دیدن پردازنده جلوگیری شود.

اگر پردازنده بیش از حد مجاز داغ شود، ویندوز 10 می تواند جریان برق ورودی به آن را کنترل کند و جریان را کاهش دهد، این به معنایی کاهش عملکرد پردازنده نیز می باشد و باعث کندی انجام عملیات ها می شود.

نظارت بر عملکرد CPU

اگر عملکرد پردازنده سیستم شما مشکوک به نظر می رسد با انجام مراحل زیر می توانید نحوه عملکرد آن را مشاهده کنید.

در ویندوز 10 می توانید این کار را با ابزار Resource Monitor انجام دهید. یا می توانید از ابزارهای دیگری برای انجام این کار استفاده کنید. مراحل رسیدن به Resource Monitor به صورت زیر می باشند:

ابتدا کلید های Win+R را فشار دهید تا محیط RUN در پایین و سمت چپ نمایشگر باز شود.

در نوار جست و جوی کادر باز شده عبارت “perfmon.exe /res” را تایپ کنید و Enter را فشار دهید. پنجره زیر باز خواهد شد که در آن می توانید عملکرد CPU را مشاهده کنید.

Resource Monitor
علت داغ شدن cpu در ویندوز 10

اکنون به صورت عادی از سیستم خود استفاده کنید. در کادری که با فلش قرمز مشخص شده می توانید حداکثر جریان ورودی به پردازنده مرکزی را ببینید.

اگر مقدار مصرفی در این کادر از حد مشخصی بیشتر نشود به این معنی است که جریان توسط ورودی برق به پردازنده کنترل می شود.

همانطور که در بالا گفته شد هنگامی که پردازنده بیش از حد داغ شود عملکرد و سرعت آن کاهش می یابد. همانطور اگر سیستم خنک باشد پردازنده بدون تحمل فشاری با حداکثر ظرفیت خود کار می کند. بنابراین آنچه که واقعا باید بررسی کنید دمای پردازنده سیستم است.

نرم افزارهای رایگانی برای کنترل دمای پردازنده مرکزی وجود دارد که یکی از بهترین های آن ها hwinfo می باشد.

می توانید آن را از وبسایت خود نرم افزار به صورت رایگان دانلود و اجرا کنید. برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد پردازنده و کاهش عملکرد آن از روش زیر استفاده کنید.

نرم افزاری را که دانلود کردید اجرا کنید و به بخش DTS (تقریبا در اوسط صفحه قرار دارد) بروید، در اینجا می توانید دمای پردازنده را ببینید.

این مقاله نیز به پایان رسید! امیدوارم برای خواننده گرامی مفید بوده باشد.
موفق باشید:/

محمود احمدی

در حال یادگیری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا