بورس

ویژگی های یک کارگزاری خوب چیست؟

انتخاب بهترین کارگزاری بورس برای معاملات آنلاین

ویژگی های یک کارگزاری خوب چیست؟

کسانی که می خواهند در بورس شرکت کنند نیاز به کد بورسی دارند. برای دریافت کد بورسی ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و سپس احراز هویت نمایید (نحوه ثبت نام در بورس، سامانه سجام، کارگزاری مفید). احراز هویت از طریق کارگزاری ها انجام می شود اما اینکه در کدام کارگزاری ثبت نام کنید مهم می باشد(احراز هویت سجام با گوشی). ما در این مقاله به ویژگی های یک کارگزاری خوب می پردازیم که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند:

  • داشتن شعبه در استان یا شهر مربوطه
  • داشتن خدمات آنلاین
  • پشتیبانی مناسب
  • داشتن خدمات گوناگون

منظور از کارگزاری چیست؟!

ویژگی های یک کارگزاری خوب چیست؟
ویژگی های یک کارگزاری خوب

کارگزاری ها با گرفتن مجوز فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز می کنند و نقش واسط را دارند به طوری که ارتباط بین شرکت های سهام داری و سرمایه گذاران بورس را فراهم می کنند. در واقع کارگزاری ها این امکان را برای ما فراهم می کنند تا بتوانیم به صورت آنلاین در بورس فعالیت داشته باشیم و از این طریق بتوانیم کسب درآمدی داشته باشیم. کارگزاری ها تفاوت هایی با یکدیگر دارند که باید قبل انتخاب آنها، بررسی اولیه ای داشته باشیم.

داشتن شعبه در استان یا شهر مربوطه

ویژگی های یک کارگزاری خوب چیست؟
ویژگی های یک کارگزاری خوب

داشتن شعبه کارگزاری از این نظر قابل اهمیت می باشد که کاربران در صورت بروز مشکل در خدمات آنلاین، می توانند به شعبه کارگزاری مراجعه کرده و مشکل خود را جویا باشند. اینکه یک کارگزاری، شعبه های زیادی در استان های مختلف داشته باشد هم نشان از اعتبار و خوب بودن کارگزاری است. پس در هنگام انتخاب کارگزاری بورس حتما به این نکته توجه داشته باشید که کارگزاری انتخابی شما شعبه ای در محل زندگیتان داشته باشد.

داشتن خدمات آنلاین

ویژگی های یک کارگزاری خوب چیست؟
ویژگی های یک کارگزاری خوب

از دیگر ویژگی های یک کارگزاری خوب، داشتن چند سامانه آنلاین است تا سرمایه گذار بتواند به راحتی سفارش خرید و فروش را انجام دهد و سبد سهام خود (پرتفوی) را ببیند و هم چنین در صورت به وجود آمدن مشکل در یکی از سامانه ها بتواند در سامانه دیگر به کار خود ادامه دهد. معمولا هنگام خرید عرضه اولیه ها به دلیل تقاضای زیاد خرید، برخی از سامانه ها دچار اختلال می شوند. در این صورت است که وجود چندین سامانه آنلاین بسیار مفید و کاربردی می باشد.

پشتیبانی مناسب کارگزاری

ویژگی های یک کارگزاری خوب چیست؟
ویژگی های یک کارگزاری خوب

یکی از موارد مهم در انتخاب کارگزاری، پشتیبانی مناسب آن است. زیرا در صورت بروز مشکل و نبود سرعت در پشتیبانی امکان از دست رفتن سود سرمایه گذار و حتی ضرر آن را به دنبال دارد. یا حتی در برخی موارد مشکلاتی دیده شده است که سرمایه گذار پس از واریز پول خود در کارگزاری، موجودی وی به درستی ثبت نمی شود این مشکل امکان دارد منجر به از دست رفتن خرید عرضه اولیه ها یا حتی مشکلاتی در نوسان گیری سهام دار به وجود آورد.

داشتن خدمات گوناگون

ویژگی های یک کارگزاری خوب چیست؟
ویژگی های یک کارگزاری خوب (داشتن خدمات گوناگون کارگزاری)

سامانه معاملاتی آنلاین

همانطور که می دانید در گذشته معاملات به صورت حضوری انجام می گرفت و برای خرید و فروش سهام، سهام دار حتما باید در کارگزاری حضور می یافت و فرم های مربوطه فروش و یا خرید سهام را پر می کرد. اما امروزه همه خرید و فروش ها به صورت آنلاین شده و توسط یک سامانه معاملاتی انجام می شود که هیچ گونه تاخیری در معاملات شما نداشته و به صورت آنی خرید و یا فروش شما را ثبت می کند.

سامانه معاملاتی آفلاین

بورس اوراق بهادار در طول هفته از شنبه تا چهارشنبه و از ساعت 8:30 الی 12:30 شروع به کار می کند که در غیر این روزها و ساعت ها نمیتوان فعالیت کرد. اما سامانه معاملاتی آفلاین این امکان را به ما فراهم می کند که معاملات خود را در روز های غیربورسی ثبت کنیم تا زمانی که سامانه آنلاین شد معاملات ما ثبت شود.

اعتبار معاملاتی

برخی از کارگزاری ها بر اساس فعالیت و سرمایه گذاری برخی از سهامداران، به آن ها اعتباری مانند وام پرداخت می کنند که معمولا این وام بدون سود می باشد و سرمایه گذار بعد از سرمایه گذاری و کسب درآمد در بورس می تواند وام خود را برگرداند.

صندوق سرمایه گذاری و سبد گردانی

برخی از کارگزاری ها خدماتی را در اختیار سهام داران قرار می دهند که در صورت نداشتن زمان و یا تخصص کافی بتوانند در بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری کنند. این سرمایه گذاری به سبدگردان ها سپرده می شود که سبدگردان ها افرادی معتبر از سمت بورس و متخصص در زمینه بورس می باشند.

خدمات آموزش و مشاوره

فردی که وارد بورس می شود باید دانش تحلیل سهام ها را داشته باشد. بیشتر مردم از طریق آموزش هایی که در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می شوند دانش خود را بالا می برند اما اگر خود کارگزاری این آموزش ها را به مردم یاد دهد مسلما افراد به سمت آن کارگزاری کشیده می شوند.

امکان خرید آسان عرضه اولیه ها

برخی از کارگزاری ها امکان خرید خودکار عرضه اولیه را در سامانه خود فراهم می کنند که بر اساس شلوغی هسته بورس در هنگام وجود یک عرضه اولیه، یک ویژگی منحصر به فرد می باشد. (نحوه خرید خودکار عرضه اولیه ها)

برخی ویژگی های دیگر کارگزاری

همچنین برخی از کارگزاری ها امکاناتی را فراهم کرده اند که در هنگام خرید و فروش در سازمان بورس امتیازاتی به سهام دار تعلق می گیرد که وقتی این امتیازها به حد نصاب خود رسید، سهام دار بسته به امتیاز دریافتی خود می تواند به صورت کد تخفیف خرید کالا از برخی فروشگاه ها و … از آن استفاده کند.

تا به امروز 108 کارگزاری مجوز فعالیت در سازمان بورس اوراق بهادار ایران را دریافت کرده اند و در کشورمان ایران مشغول به کار هستند.

نرگس مدحی

علاقه مند به مباحث کامپیوتر و برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا