شبکهمانیتورینگ

مانیتورینگ شبکه و ابزارهای آن در سال 2020

بهترین ابزار های مانیتورینگ شبکه در ویندوز ۱۰

مانیتورینگ شبکه های کامپیوتری وظیفه‌ای مهم برای تمامی ادمین های شبکه می‌باشد. برای کمک به مدیران شبکه ابزار های بسیاری برای مانیتورینگ شبکه وجود دارند. اگر چه اکثر این ابزار ها از دسترس سازمان های کوچک خارج است چرا که برای استفاده از این ابزار ها می‌بایست هزینه آن را پرداخت کنند. جدای از هزینه کاربرد این ابزار ها در برخی شبکه های کامپیوتری جزیی است.

امروز می‌خواهیم چندی از این ابزار های مانیتورینگ شبکه را برای شما شرح دهیم. همانطور که می‌دانید سوالات بسیاری در خصوص این ابزاری وجود دارد که اگر به دنبال جواب آنها باشید جواب های بسیاری نیز برای هر کدام از سوالات خواهید یافت. ما توضیح می‌دهیم که مانیتورینگ شبکه چگونه است. البته سیستم های مختلف کارایی های مختلفی نیز از خود نشان می‌دهند که ما در این مبحث اصول پایه ای را برای شما آماده کرده‌ایم. در ادامه توضیحی درباره پروتکل های استفاده شده در این ابزار خواهیم داشت که معمولا در از پروتکل های SNMP,WMI یا WBEM استفاده شده است. یک کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز ۱۰ قدرت یک سرور را ندارد همین امر باعث محدود شدن خیلی از قابلیت ها در این سیستم عامل می‌شود و در آخر نیز معرفی بهترین ابزار های مانیتورینگ شبکه را برای شما آماده کرده‌ایم.

نیاز به ابزار مانیتورینگ شبکه

نظارت بر شبکه
نظارت بر شبکه

ترافیک شبکه های کامپیوتری همانند ترافیک شهری خودرو ها می‌باشد. مدار های شبکه را میتوان به عنوان بزرگراه ها در نظر گرفت و داده های در حال انتقال همانند خودروهای در حال مسافرت در بزرگراه ها می‌باشند. بر خلاف ترافیک شهری که در صورت به وجود آمدن ترافیک کافیست به مسیر نگاهی داشته باشید تا منشا ترافیک را پیدا کنید اما در شبکه های کامپیوتری اوضاع بسیار متفاوت است و بایستی مهارت لازم در این خصوص را داشته باشید. برای مبتدی ها همه چیز در آن واحد اتفاق می‌افتد و نقل و انتقالات در شبکه بدون ابزار لازم قابل مشاهده نمی‌باشند.

ابزار های نظارتی شبکه اجازه می‌دهند تا شما آنچه را که اتفاق می‌افتد رصد کنید. با این ابزار میتوانید بهره‌وری در یک از مدار های شبکه را ببینید. چه چیزی توسط چه کسی پهنای باند شبکه را اشغال کرده تا همه چیز را در کنترل خود داشته باشید.

تفاوت انواع ابزارهای مانیتورینگ شبکه

بطور کلی ۳ نوع مختلف از ابزاری های نظارت بر شبکه وجود دارد. هرکدام کارایی بهتر از دیگری دارد و می‌تواند جزییات بیشتری به نسبت دیگری به نمایش بگذارد. نوع اول ابزار های اندازه گیری پهنای باند می‌باشند. این ابزار به شما اطلاع می‌دهد که چه میزان داده در حال انتقال در شبکه هستند.

برای جزییات بیشتر شما ابزاری متفاوتی نیاز دارید که به آن ها ابزار تحلیل شبکه هستند.. این ابزار به شما می‌گوید چه اتفاقی در حال رخ دادن است کما اینکه حجم انتقالی داده را به شما نشان نمیدهند. اما نشان میدهد چه داده‌ای بین کدام یک از میزبان ها در حال انتقال است .

و در آخر برای جزییات بیشتر به ابزار اسنیف Sniff بسته ها نیاز دارید. این ابزار تحلیل عمیقی از ترافیک عبوری برای شما آماده می‌کنند. اطلاعاتی که این ابزار آماده می‌کند اجازه می دهد تا اتفاق را رصد کنید و مشکلات به وجود آماده را با دقت بسیار بالا اشاره کند.

ابزار نظارت بر بکارگیری پهنای باند

بیشتر ابزار های نظارت بر پهنای باند از پروتکل SNMP استفاده میکنند با استفاده از نمونه گیری از دستگاه های شبکه میزان پهنای باند استفاده شده آن‌ها را بدست آورند. با استفاده از این اطلاعات نمواد هایی نشان می‌دهند که بهره‌وری پهنای باند را در مرور زمان نشان می‌دهند. امکان نگاه تخصصی تر در بازه زمان مشخص‌تری را نیز فراهم می‌کنند که  به عنوان مثال نشان دهد در یک دقیقه میانگین ترافیک عبوری را نشان دهند یا بالعکس در بازه زمانی بزرگتری میزان ترافیک عبوری را نشان دهند.

پروتکل SNMP

پروتکل SNMP که مخفف عبارت  Simple Network Management Protocol است به معنای پروتکل مدیریت ساده شبکه می باشد که از راه دور برای نظارت و پیکربندی تجهیزات شبکه استفاده می‌شود. بر خلاف نام این پروتکل واقعا ساده نیست که در صورت اجرای آن خواهید فهمید که کاری ترس آور در پیاده سازی آن پیشرو دارید. با فعال سازی این پروتکل به هر دستگاه یک شماره به نام OID اختصاص می‌یابد. همین امر سبب بوجود آمدن دو نوع مختلف در دستگاه می شوند که بعضی ها اجازه‌ی پیکربندی را در شبکه دارند و بعضی نیز فقط قابلیت استفاده بدون تغییر در شبکه را دارا هستند.

زمانی که نظارت پهنای باند مدنظر ماست ما دونوع OID را بررسی میکنیم که به bytes in  و bytes out تقسیم میشوند. با خواندن دقیق این اطلاعات در فاصله زمان های دقیقی  میزان بایت های منتقل شده قابل محاسبه خواهد بود. اکثر تجهیزات شبکه ملنند سوییچ ها و روتر‌ها برای هریک از اینترفیس های خود یک OID اختصاص میدهنپ.

به طور معمول ابزار های اندازه گیری پهنای باند در بازه زمانی ۵ دقیقه‌ای جزییات در دستگاه را اندازه میگیرد که با مقایسه میزان محاسبه شده‌ی دوره قبل با این دورهاز حجم منتقل شده در هر ۵ دقیقه را بدست می‌آورد. که با تقسیم این میزان به ۸ میزان عبوری بیت های داده بدست می‌آید. در آخر نیز با تقسیم بر ۳۰۰ میزان پهنای باند در هر ثانیه را بدست می‌آورد. با توجه به بیت های ورودی و خروجی بعضی از ابزار های نظارت بر پهنای باند به سیستم اجازه می‌دهد تا با شمارش خطاهای OID میزان خطاری شبکه را نیز بدست آورند.

تحلیل ترافیک شبکه

اگر بخواهید که از ترافیم عبوری داده ها اطلاعات بیشتری بدست آورید به ابزار تخصصی تری در نظارت در شبکه احتیاج خواهید داشت. چیزی که احتیاج دارید و باید به آن رجوع کنید سیستم های تحلیل شبکه‌ است. این سیستم ها با تکیه بر نرم‌افزاری که برای تجهیزات شبکه ساخته شده اند جزییات استفاده از شده از داده ها را به ما نشان می دهند. این سیستم ها می توانند بیشترین صبحت کننده و شنونده ها را بر اساس آدرس منبع یا پروتکل استفاده شده یا برنامه های کاربردی آنها یا از طریق راه های دیگر اطلاعات مفید درباره آنچه اتفاق می افتد گزارش دهند.

درحالی که بعضی سیستم ها از نرم‌افزار هایی که می‌بایست آنها را نصب کنید تا استفاده کنید نوع دیگر سیستم ها با تکیه بر پروتکل های استاندارد مانند NetFlow , IPFIX , sFlow کار خود را انجام می‌دهند. این ابزار ها به گونه‌ای در تجهیزات نصب شده اند که به محض پیکربندی میتوان از آنها استفاده کرد.

 تحلیل جریان شبکه

تحلیل جریان در واقع برای ساده کردن ایجاد دسترسی لیست کنترلی ساخته شده اند. NetFlow توسط سیسکو ترقی پیدا کرد. مهندسین به سرعت متوجه شدند که داده های جمع آوری شده اگر به یک برنامه تحلیلی صادر شوند می‌توانند کاربرد های مختلفی داشته باشند.

NetFlow، مولفه‌ی معماری سه گانه دارد. صادر کننده که در دستگاه نظارت شونده اجرا میشود بسته ها برای جریان جمع آوری میکند و رکورد های جریان را برای جمع کننده جریان ارسال می کند. جمع آورنده‌ي جریان با پذیرش ها و حافظه و پیش پردازنده ی جریان داده سروکار دارد. در نهایت تحلیل‌کننده جریان برای تحلیل جریان دریافت شده دست بکار می‌شود. اکثر سیستم ها جمع‌آورنده و تحلیل کننده را در یک سیستم ترکیب می‌کنند.

زمانی NetFlow  در انحصار سیستم های سیسکو بود ولی هم اکنون در تجهیزات دیگر سازندگاه ابزار شبکه نیز دیده میشود. البته نام آن متفاوت بوده و با نام JFlow در تجهیزات Juniper استفاده میشود. آخرین نسخه آن با استاندارد IETF ساخته شد که به ان IPFIX می گویند. همچنین sFlow نیز از inMon که در برند های مختلف تجهیزات شبکه استفاده میشود.  اگرچه NetFlow و sFlow در عملکرد متفاوت هستند اما سیستم های نظارتی از این دو نوع پروتکل پشتیبانی می‌کنند.

انواعی از ابزارهای مانیتورینگ شبکه

ابزار های نظارت بر شبکه قسمت اعظمی از نرم‌افزار ها می باشند که خواستار سیستم قدرتمند هستند. برای مثال یکی از قدرتمند ترین و مشهور ترین ابزار ها برای اجرا نیاز به حداقل دو سرور برای راه اندازی دارند که شامل یک پایگاه داده و سرور اجرای نرم‌افزار می‌باشد. پس به غیر از سیستم های بزرگ با شبکه های گسترده شما نیازی به این چنین ابزاری ندارید.

همچنین ابزار نظارت بر شبکه های کوچک نیازی به سیستم های خیلی قدرتمند ندارند و باید توجه داشته باشید که قیمت این ابزار ها به مراتب کمتر هستند.

نظارت بر شبکه در ویندوز ۱۰

برای سازمان های کوچک استفاده از ابزار های نظارت با استفاده از ویندوز ۱۰ میتواند به مراتب اثر بخشی بهتری نسبت به ابزار های دیگر داشته باشد. البته محدودیت منابع و امکانات در این ابزار ها وجود دارند اما با توجه به استفاده‌ای که در سازمان های کوچک میشود میتواند مفید واقع شود با این حال سیستم های کامپیوتری با ویندوز ۱۰ در مقایسه با سرور های آشکار بعضی قابلیت های کمتری دارند یعنی ابزار نظارت در ویندوز ۱۰ برای نظارت کامپیوتر های محلی مناسب بوده و یا فقط تعداد محدودی از کامپیوتر ها را می تواند نظارت کند.

همانطور که در ابتدا گفتیم برای ویندوز ۱۰ نیز ابزار های نظارتی شبکه موجود می‌باشند. پس یک نگاه کلی به این ابزار ها خواهیم داشت. توجه کنید که ابزار های بسیاری نیز وجود دارند اما آنها قابلیت کمتری نسبت به این لیست دارند.

  • Solar Winds IP Monitor
نمایی از محیط برنامه Solarwind
نمایی از محیط برنامه Solarwind

Solar wind  یکی از بهترین سازندگان سیستم های شبکه و ابزارهای مدیریتی است.این شرکت ۲۰ ساله شهرت خود را با محصول پرچمدار خود یعنی  Network Performance Monitor بدست آورد و بیشترین امتیاز را در برنامه های پروتکل SNMP بدست آورد. از آنجایی که این شرکت به حد قانع نبود ابزار نظارت رایگان نیز ساخت که هرکدام عملکرد های مختلفی در در شبکه دارند. SolarWind TFTP Server و همچنین Advanced Subnet Calculator  دو تا از بهترین نمونه های این شرکت می باشد.

برای تکمیل ابزار های نظارت این شرکت برنامه Solar Winds IP Monitor را ارایه داد. این برنامه کامل ابزاری لازم برای کارایی نظارت شبکه ، سرور و برنامه های کاربردی است. این ابزار از بیشتر پروتکل های استاندارد مثل SNMP و WMI استفاده میکند.

این برنامه در ابتدا از قابلیت کشف خودکار استفاده میکند تا اجزای سازمان را پیدا کند. همچنین قابلیت نظارت هوشمند نیز برخوردار است . این دو قابلیت باعث سادگی در استفاده از این ابزار میشود. ناگفته نماند که این ابزار از سرور وب و پایگاه داده‌ی انلاین خود ترکیب شده تا کارایی ساده تری داشته باشد. همه ی این ها باعث شده تا شما یک دید کلی و سفاف از محیط شبکه خود داشته باشید همچنین میتواند هشدار ها و گزارش های متنوعی برای اطمینان شما و آگاهی از ایراد های برنامه و شبکه ارسال کند.

این ابزار رابط کاربری تحت وب کاملا خلاصه و مفید دارد که براحتی قابل شخصی سازی است. ابزار های موجود در داخل برنامه نیز میتواند استفاده از این برنامه را بسیار راحتتر کند و مشکلات را به وضوح مشاهده و حل نمود. همچنین این رابط کاربری از قابلیت بکش و رها کن Drag-and-drop نیز پشتیبانی میکند تا اضافه کردن عاسر در شبکه به راحتی انجام گیرد و تمامی آمار و گزارشاتی که نیاز دارید زیر انگشت شصت شما باشد. این ابزار یک نسخه ۱۴ روزه رایگان دارد و شما برای استفاده از آن با تمام امکانات می بایست اشتراک خریداری کنید.

  • Antamedia Bandwidth Manager

در واقع این برنامه بیشتر از ابزاری نظارتی کاربرد دارد. همانطور که از نامش پیدا است ساختاری برای مدیریت پهنای باند نیز است. این ابزار می تواند در تمامی نسخه های دسکتاپ ویندوز راه اندازی شود و تا نسخه های سرور نیز میتواند کارایی داشته باشد. این نرم‌افزار شامل قابلیت فیلتر کردن سایت های غیر ضروری تا ۱۰۰ گزینه شخصی سازی برای هر فیلتر است تا فقط محتوایی که مورد شما است به نمایش در آید. همچنین ابزاری برای بهینه سازی ترافیک دارد تا استفاده از ترافیک را محدود کنید.

antamedia
antamedia

نسخه ی رایگان این نرم افزار به شما امکان کنترل ۳ دستگاه را میدهد. اگر میخواهید بیشتر از ۳ دستگاه را کنترل کنید می بایست نسخه ی کامل این نرم افزار را خریداری کنید. این ابزار به شما اجازه میدهد تا سرعت آپلود و دانلود هر دستگاه را در شبکه تنظیم کنید. این ابزار مخصوص شبکه های کوچک اینترنتی است مانند شبکه های استفاده شده در مدارس که می بایست دسترسی به اینترنت در آنجا محدود باشد.

  • GlassWire

این برنامه اجازه میدهد تا به صورت بصری شبکه خود را بر اساس موقعیت ، برنامه و ترافیک بکاربگیرید. همچنین میتوانید تاریخچه استفاده از شبکه را تا ۳۰ مشاهده کنید. این ابزار امکان فعالیت های غیر منتظره را نیز فراهم کرده است.

glasswire
glasswire

همچنین یک عنصر امنیتی نیز در این برنامه گنجانده شده است که هشداری مبنی بر تهدید بودن میزبان های شبکه ارسال میکند یا که بعضی از اسناد در سیستم تغییر یافته و دیگر مسایل همانند تغییر در DNS را ثبت میکند تا مدیر شبکه سریعا نسبت به اصلاح موارد فوق اقدام کند. این برنامه قابلیت استفاده ی از راه دور نیز دارد پس نیازی نیست که بروی سیستم مدیریت شبکه باشید فقط کافیست به پنل مدیریتی خود وصل شده تا عملیات مورد نظر خود را به پایان برسانید.

این برنامه دیوارآتش داخلی نیز دارد که ابزاری مفید برای دور ماندن تهدید ها و جلوگیری از نفوذ آنها به سیستم برای خرابکاری را به عمل آورد.همچنین قابلیتی نیز دارد تا سیستم هایی که میخواهند به سرور متصل شوند تا شناسایی و گزارش کند.

  1. NetWorx

این برنامه مثالی عالی برای ابزار های کوچک است که برای اندازه گیری سرعت اینترنت همانند پهنای باند طراحی شده است. این ابزار رایگان به شما اجازه میدهد تا یک اتصال خاص را دنبال کنید همانند اتصال موبایل خود به شبکه وای فای یا تمام اتصالات در یک لحظه. عمده محدودیت این برنامه مشاهده ی سیستم های محلی است که به شبکه شما متصل هستند . اما کاری بیشتر از نظارت به عهده دارد.

neworx
neworx

یک قابلیت مفیدی که پیدا میکنید این است که محدوده‌ای برای قسمتی از داده های خود ایجاد میکنید تا در صورت تجاوز از این محدودیت به شما خطا دهد یا جلوگیری های لازم را انجام دهد. مصرف داده شبکه نیز در این برنامه موجود است که اجازه میدهد بصورت گرافیکی میزان پهنای باند مصرف شده را مشاهده کنید. همچنین قابیلتی برای محاسبه مصرف داده در هر روز و هرهفته یا هر ماه را گزارش کند دارد . قابلیت دیگر این برنامه مشاهده میزان مصرف هر دستگاه متصل به شبکه از داده های شبکه و پهنای باند است. نتورکس یک گزینه عالی ولی محدود برای نظارت بر پهنای باند است.

  • BitMEter OS

این نرم افزار یک برنامه اوپس سورس جالب برای نظارت است. البته دستگاه های خارجی را نظارت نمیکند. در واقع تمام نظارتی که انجام میدهد بروی سیستمی است که در آن نصب شده است . برنامه با روشن شدن سیستم شروع بکار کرده و و در پس زمینه سیستم به فعالیت خود ادامه داده و نظارت پهنای باند را به عهده دارد. برای دیدن جزییات میتوانید از مرورگر خود یا Cmd از آن استفاده کنید.

bitmeterOs
bitmeterOs

یک برنامه یک ابزار ساده است که قابلیت های تخصصی را ارایه نمیدهد و برای کاربرانی مناسب است که میخواهند پهنای باند مصرفی خود را کنترل کنند.

  • Free Meter

این برنامه یک ابزار پایه برای نظارت بر پهنای باند در ویندوز ۱۰ است. همچنین فقط قابلیت نظارت بر سیستمی را دارد که روی آن نصب شده است . رابط گرافیکی مناسبی ندارد در واقع فقط به صورت دستوری اتفاقات شبکه را نشان میدهد. تنها شکل گرافیکی آن نمودار ها و متن هایی است که فقط قابلیت تغییر رنگ دارند با اینکه یک برنامه بدون گرافیک است اما نقطه قوت ان حجم کم آن است که در هنگام اجرا بسیار کارآمد خواهد بود.

free meter
free meter

البته جدای از ضعف گرافیکی این برنامه با دوبار کلیک بروی نمودار گزارشی هفتگی نمایش میدهد این گزارش میتواند بازه های زمانی روزانه یا ماهانه نیز داشته باشند که میزان پهنای باند را گزارش میکنند همچنین قابلیت تنظیم محدودیت برای مصرف پهنای باند و داده در شبکه را داراست تا در صورت گذر از این محدوده به شما اخطار دهد.


بیشتر بخوانید:

8 ابزار برتر مربوط به شنود شبکه

همه چیز درباره حملات Sniffing

اسنیف شبکه در ویندوز با ابزار Cain

روح اله مهدوی

کارشناس ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار #IUST. علاقه مند به دنیای تکنولوژی و خودرو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا