آموزش

سرعت اینترنت خوب چیست؟ به چه سرعتی از اینترنت نیاز داریم؟

سرعت اینترنت خوب چیست؟ به چه سرعتی از اینترنت نیاز داریم؟

سرعت اینترنت می تواند بسیار گیج کننده باشد. این امر به ویژه در مورد انتخاب یک ارائه دهنده سرویس اینترنت یا بسته اینترنت نیز صادق است و با آمار و روش های مختلف قیمت گذاری می شود. سرعت اینترنت معمولاً برحسب مگابیت بر ثانیه (Mbps) اندازه گیری می شود. هیچ چیزی به عنوان یک سرعت کامل در اینترنت وجود ندارد اما به طور کلی ، هر چه Mbps بیشتر باشد ، از سرعت اینترنت خوب برخوردار خواهید بود.

سرعت مورد نظر شما بستگی به این دارد که شما چه نوع استفاده ای از اینترنت می کنید و چند دستگاه به طور همزمان از اینترنت استفاده می کنند. به عنوان مثال ، در هنگام چک کردن ایمیل شما از پهنای باند کمتری از اینترنت استفاده می کنید (به عبارت دیگر به سرعت کمتری نیاز دارد) اما هنگام دانلود یک فایل یا پخش ویدیو شما نیاز به پهنای باند بیشتری دارید.

شما از اینترنت فقط برای انجام یک فعالیت استفاده نمی کنید، احتمالا شما فقط از یک عدد دستگاه نیز استفاده نمی کنید. طبیعتا سرعت اینترنتی که برای یک کنفرانس ویدئویی یا آپلود فایل نیاز دارید نسبت به سرعت اینترنتی که برای چک کردن ایمیل استفاده می کنید متفاوت است و  شما به سرعت اینترنت بالاتری برای کنفرانس ویدیویی احتیاج دارید. در این پست به این می پردازیم که شما برای انجام فعالیت های مختلف به چه سرعتی از اینترنت نیاز دارید.

به چه سرعتی از اینترنت نیاز داریم؟

متوسط سرعت دانلود اینترنت از 12 تا 25 مگابیت بر ثانیه است. اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد: سرویس “پایه” از سرعت دانلود 3 تا 8 مگابیت بر ثانیه می رود ، در حالی که سرویس “پیشرفته” از 25 مگابیت در ثانیه فراتر خواهد رفت (این موضوع توسط FCC تعریف شده است).

توجه داشته باشید که ارائه دهندگان سرویس اینترنت ممکن است دارای استانداردهای مختلفی برای آپلود در مقابل سرعت دانلود باشند. معمولا سرعت دانلود بیشتر از آپلود است.

FCC حداقل سرعت آپلود برای اینترنت را با سرعت 3 مگابیت در ثانیه تعیین می کند. سرعت آپلود معمولاً از 1 Mbps تا 15 Mbps است.

سرعت اینترنت خوب
سرعت اینترنت خوب

برای فهمیدن این که چه نوع سرعت اینترنت نیاز خواهید داشت، باید از نحوه استفاده خودتان از اینترنت آگاه باشید:

  • استفاده Light : شما از اینترنت برای موارد اساسی مانند ایمیل ، خواندن اخبار ، فیلم ، تماس صوتی و پخش موسیقی استفاده می کنید.
  • استفاده Moderate : شما همه موارد موجود در گروه Light را انجام می دهید بعلاوه یکی از موارد زیر: پخش ویدیوی HD ، کنفرانس ویدیویی چند جانبه ، بازی های آنلاین یا ارتباط از راه دور.
  • استفاده High : شما همه موارد موجود در گروه Light ، بعلاوه چند مورد از گروه Moderate را انجام می دهید.

اگر خانواده شما تک نفره است و در گروه Moderate قرار دارید، به اینترنتی با متوسط سرعت بین 12 تا 25 مگابایت بر ثانیه نیاز خواهید داشت. از طرف دیگر، اگر شما 4 کاربر یا بیشتر هستید و همزمان از اینترنت استفاده می کنید یا مرتباً فیلم های 4K را پخش می کنید یا فایل های حجیم را دانلود یا آپلود می کنید، به سرعتی بیشتر از 25 مگ در ثانیه نیاز دارید.

اگر بین این دو گزینه که تفاوت آن 10 مگابیت بر ثانیه است گیر کرده اید ، احتمالاً تفاوت زیادی بین این دو مشاهده نخواهید کرد. اما اگر قرار بود با اتصال فیبر نوری بروید ، ممکن است سرعت در محدوده 100 تا 2000 مگابیت در ثانیه پیدا کنید ، بنابراین تفاوت قابل توجهی خواهد بود. اینترنت فیبر نوری نسبت به کاهش سرعت حساسیت کمتری دارد ، بنابراین ممکن است بخواهید ارائه دهنده سرویس خود را تغییر دهید.

سرعت اینترنت خوب
سرعت اینترنت خوب

اما اگر استفاده بیشتری از اینترنت دارید، باز هم ممکن است سرعت بیشتری بخواهید. هرچه سرعت دانلود بیشتر باشد، تغییر در تجربه هایتان نیز بیشتر خواهد بود. هیچ طرح اینترنت مشخص و متناسبی وجود ندارد، همه چیز بستگی به نوع، نحوه و مقدار استفاده شما از اینترنت دارد.

وحید خاک پور

متولد 76. مبتدی در همه چیز. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاشتن تجربه های مفید

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا