اخبار

اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

نسخه بعدی اندروید با ویژگی های جدید منتشر شد، تمرکز تازه ای بر روی حفظ حریم خصوصی دارد و برای اولین بار در تاریخ اندروید نام دسر خوشمزه ای را همراه خود ندارد. Android Q رسماً Android 10 نامیده می شود و چیزهای جدیدی را برای همراهی با آن به ارمغان می آورد.
در اینجا هر چیزی که لازم است تا شما بدانید توضیح داده شده است. در ادامه با ما باشید.

نام دسر وجود ندارد. Android Q همان Android 10 است

Screenshot 2019 09 04 Everything you need to know about Android 103 - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

در چند ماه گذشته صحبت های زیادی در مورد نام Android Q وجود داشت. از زمان اندروید کاپ کیک 1.5 هر نسخه اندروید نام یک دسر خوشمزه را با خود داشت اما در اندروید Q این اتفاق وجود ندارد و به نظر اوضاع در حال تغییر است.
گوگل در ابتدا رسما هر نسخه را با نام یک دسر معرفی می کرد و الان آن را به یک نامگذاری عددی ساده تر تغییر می دهد.
به همین ترتیب نام رسمی Android Q به سادگی Android 10 است. بله، کمی کسل کننده است، اما این قسمتی از تجدید نظر گوگل برای اندروید است.

برای اولین بار از سال 2014، گوگل ظاهر برند Android را با طراوت تر و طراحی لوگوی جدید که شامل سر یک ربات سبز است ارائه می دهد. هر وقت متن برند اندروید را مشاهده کردید، اکنون این ربات کوچک را نیز مشاهده خواهید کرد.
جالب است بدانید که گوگل توجه زیادی به دوست رباتی خود کرده است، سر آن تنها بخشی است که به آن می چسبد، بقیه بدنش به طور کامل از بین رفته است. اندروید به عنوان یک سیستم عامل در همان حالت باقی مانده است، اما تصویر آن به شدت تغییر می کند. این لوگو تمیز تر و بازیگوش تر است در حالی که نام شماره ها جایگزین نام دسرها شده است.

نوار پیمایش حذف شده است

Screenshot 2019 09 04 Everything you need to know about Android 102 - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

دکمه بازگشت به همراه نوار پیمایش یا ناوبری (Navigation bar) در اندروید 10 حذف شده است. پس از نوار پیمایشی که در اندروید 9 تجربه کردید و همان رفتار حرکتی نسخه های قبلی اندروید را تکرار می کرد، اکنون اندروید 10 از یک رفتار حرکتی جدید برای پیمایش بهره می برد.
انگشت را روی صفحه به بالا بکشید تا به صفحه اصلی (Home) بروید، انگشت را به بالا بکشید و نگه دارید تا مولتی تسکینگ (Multitasking) باز شود، انگشت را به چپ یا راست بکشید تا به عقب (Back) برگردید.

Capture - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

این یک تغییر بسیار بزرگ برای حرکت های بازگشت، هوم و مولتی تسکینگ در اندروید است اما اگر هنوز آمادگی لازم برای انجام حرکات را ندارید لازم نیست تا آن ها را انجام دهید. علاوه بر این رفتارهای حرکتی جدید، اندروید 10 همچنین به شما امکان می دهد به سیستم دو دکمه ای و سه دکمه ای اندروید 9 برگردید.

مشخص نیست که آیا این گزینه ها روی دستگاه هایی مانند Pixel 4 که از ابتدا با اندروید 10 منتشر می شود باقی خواهد ماند یا نه، اما حداقل برای گوشی هایی مانند Pixel 3 که از نسخه های قدیمی تر به اندروید 10 بروزرسانی می شوند وجود دارد.

بالاخره حالت تاریک در سطح سیستم وجود دارد

tkJ3YVZXQ5vNs2QdoK9aFV 650 80 - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

یک حالت تاریک و گسترده وجود دارد که به اندروید 10 می آید و آن را Dark Theme می نامند.
بعد از سالها التماس و دعا ، اندروید 10 با حالت تاریک در سطح سیستم و برای همه نرم افزارها منتشر می شود که می تواند در هر زمان از طریق تنظیمات سریع خاموش یا روشن شود.
حتی بهتر، گوگل یک API جدید ایجاد کرده است که توسعه دهندگان می توانند در برنامه هایشان از حالت تاریک استفاده کنند. احتمالا مدتی زمان می برد تا نرم افزارهای مورد علاقه شما از این API استفاده کنند، اما رابط کاربری اندروید و برنامه های گوگل از این حالت تیره در اندروید 10 استفاده می کنند و به آن پایبند هستند.

Screenshot 2019 09 04 Everything you need to know about Android 101 - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

شما می توانید Dark Theme را از دو طریق مختلف فعال کنید و هر دو را در اعلان قرار دهید. راه اول با یک دکمه تنظیمات سریع Dark Theme است که بین تم روشن و تم تیره سوئیچ می شود.
راه دوم روشن کردن حالت Battery Saver است که به طور خودکار تم تاریک را روشن می کند. این یک مزیت برای تلفن های دارای صفحه نمایش OLED است که با خاموش کردن پیکسل ها در مناطقی از صفحه نمایش که عمداً سیاه هستند تعداد پیکسل های کمتری را می سوزاند.

تم های جدید

Screenshot 2019 09 04 Everything you need to know about Android 10 - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

قابلیت شخصی سازی گوشی های ما یکی از مواردی است که اندروید آن را به خوبی انجام می دهد و در اندروید 10 گوگل راه های بیشتری برای شخصی سازی گوشی به کاربران ارائه می دهد.

تم های جدید در گزینه های توسعه دهنده (Developer Option) اندروید 10 قرار دارد. پیش فرض گوشی رنگ آبی است اما می توانید به هر یک از رنگ های سیاه، سبز، بنفش، دارچینی، اقیانوسی، فضا و ارکیده تغییر دهید.

زیرنویس زنده

Screenshot 2019 09 04 Everything you need to know about Android 108 1 - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

زیرنویس ها برای افراد ناشنوا و کم شنوا بسیار مهم هستند تا آنچه را که در یک فیلم، بازی یا هر شکل دیگری از رسانه گفته می شود، درک کنند و برای اطمینان از اینکه این موارد در همه جا موجود هستند اندروید 10 با ویژگی به نام Live Caption عرضه می شود.

Live Caption قادر است تقریباً برای هر شخصی که در گوشی شما صحبت می کند زیرنویس هایی در زمان واقعی ارائه دهد و بهترین بخش این است که این اتفاق به صورت محلی و روی دستگاه رخ می دهد. به عبارت دیگر هیچ نوع اتصال به اینترنت لازم نیست.

شما می توانید Live Caption را از طریق تنظیمات قابلیت دسترسی (accessibility setting) در Android 10 روشن کنید. این برای بسیاری از کاربران ناشنوا یا کم شنوا یک اتفاق بزرگ و عالی است.

تغییر بزرگ در مجوزها و دسترسی ها

امروزه حفظ حریم خصوصی بیشتر از گذشته اهمیت دارد و در اندروید 10 ، گوگل در حال اجرای برخی از ویژگی های جدید برای مجوز برنامه ها است تا به شما کمک کند درک بهتری داشته باشید و بر روی برنامه هایی که از دسترسی های داده شده استفاده می کنند کنترل بیشتری داشته باشید.

Screenshot 2019 09 04 Everything you need to know about Android 106 300x263 - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

به عنوان مثال برنامه هایی که قصد دارند تا از موقعیت مکانی شما استفاده کنند، اندروید با فرستادن یک پاپ آپ این سوال را از شما می پرسد که یک برنامه قصد دارد از موقعیت مکانی شما استفاده کند و شما می توانید اجازه در همه زمان ها را بدهید، یا فقط درهنگام استفاده از آن برنامه اجازه بدهید، یا هرگز قبول نکنید.

Screenshot 2019 09 05 Everything you need to know about Android 10 - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

صفحه استفاده از مجوزها (Permissions usage) در تنظیمات به طور کامل بازنگری شده تا نشان دهد چه تعداد از برنامه های شما از چه مجوزهایی استفاده می کنند، گزینه فیلتر کردن مجوزها برای دیدن برنامه هایی که از دسترسی های خاص استفاده می کنند و همچنین یک رابط کاربری جدید برای اطلاعات برنامه (App info) طراحی شده است.

بهبود منوی اشتراک گذاری

Screenshot 2019 09 04 Everything you need to know about Android 104 - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

منوی اشتراک گذاری اندروید مدتی است که پر استفاده و پر طرفدار شده است. عملکرد اصلی آن خوب است اما بدون توجه به اینکه شما از چه گوشی استفاده می کنید باز شدن این منو کند است. خوشبختانه اندروید 10 به این موضوع پرداخته است.
در یک پست وبلاگ گوگل توضیح داد که منوی اشتراک گذاری بلافاصله پس از اجرا راه اندازی می شود.

در مورد اشتراک گذاری، اندروید 10 چیزی را با نام میانبرهای اشتراک گذاری (Sharing Shortcuts) نیز معرفی می کند. میانبر اشتراک گذاری به توسعه دهندگان اجازه می دهد گزینه جدیدی را در منوی اشتراک گذاری ایجاد کنند که امکان به اشتراک‌گذاری فایل‌های موجود در بخش‌های خاص یک نرم افزار را ساده‌تر می‌کند.

پشتیبانی بهتر از گوشی های تاشو

سال 2019 سالی است که گوشی های تاشو سرانجام به بازار آمدند و برای اطمینان از اینکه این دستگاه ها به خوبی کار کنند گوگل اندروید 10 را برای این گوشی ها بهینه سازی می کند.

RrNRded5zYYYexWxwPXEDG 650 80 1 258x300 - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

گوگل می گوید که: برای کمک به برنامه های شما در گوشی های تاشو و سایر دستگاه های صفحه بزرگ ما در Android Q پیشرفت های زیادی را ارائه داده ایم از جمله تغییراتی در onResume و onPause . ما همچنین نحوه عملکرد ویژگی manifest manifestizeizeize  را تغییر دادیم تا به شما در مدیریت نحوه نمایش برنامه خود در صفحه های تاشو و بزرگ کمک کنیم.

بدیهی است که این تغییرات برای توسعه دهندگان منظور شده است، اما در پایان، این بهینه سازی باید برای تمام گوشی های تاشو با هر ابعاد و اندازه ای انجام شود.

قابلیت 5G

اندروید 10 ترفندهای خاصی را برای 5G در آستین خود دارد. API جدید برنامه ها را قادر می سازد تا سرعت اتصال و محدودیت دانلود (metered connection) را تشخیص دهد.
این امر باعث می شود تا توسعه دهندگان کنترل بیشتری از میزان ارسال دیتا به کاربران داشته باشند، به ویژه هنگامی که اتصالات ضعیف تر باشد یا محدودیت دانلود وجود داشته باشد.

به روزرسانی اکنون در گوشی های Pixel به پایان رسیده است

Screenshot 2019 09 04 Everything you need to know about Android 107 - اندروید 10 و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید

پس از نسخه بتا عمومی که از اسفند 97 شروع شد و شش به روزرسانی اساسی را دریافت کرد، نسخه نهایی اندروید 10 بالاخره در تاریخ 12 شهریور 98 منتشر شد.
از آن تاریخ اندروید 10 شروع به بروز رسانی گوشی های پیکسل کرد. شما می توانید منتظر رسیدن اندروید 10 از طریق بروزرسانی OTA باشید ولی اگر واقعاً عجله دارید به روزرسانی دستی را برای خود دانلود و نصب کنید.
اما اگر گوشی پیکسل گوگل ندارید برای بهینه سازی اندروید 10 برای گوشی خود باید بیشتر صبر کنید.

در پایان تمام این تغییرات به همراه جزییات بیشتر را می توانید در ویدیو زیر مشاهده کنید.

وحید خاک پور

متولد 76. مبتدی در همه چیز. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاشتن تجربه های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا