تکنولوژی

مقایسه پردازنده های AMD و Intel

بهترین پردازنده های Intel و AMD : مقایسه‌ای بین پردازنده های مخصوص دنیای بازی

طی سال های نه چندان دور اگر به دنبال پردازنده هایی برای اجرای بازی های خود بودید تنها یک انتخاب داشتید که آن هم Intel بود. اما با روی کار آمدن‌ AMD با پردازنده های سری Ryzen همه چیز تغییر کرد. حال تفاوت بسیاری در معیار های شما برای پیدا کردن بهترین پردازنده‌ی مخصوص بازی وجود دارد اگر از خوره های دنیای گیم و بازی‌های ویدیویی هستید با ما همراه باشید تا با معرفی و مقایسه‌ی بهترین های این دو شرکت بزرگ شما را آشنا سازیم.

همانطور که خرید یک پردازنده ی جدید جذاب است انتخاب گزینه‌ی مناسب نیز از بین پردازنده‌ها کاری دشوار و سردرگم کننده می‌باشد. انتخاب پردازنده‌ی مناسب یک کار وقت‌گیر است پس به اندازه کافی برای انتخاب گزینه درست وقت صرف کنید تا با یک تصمیم عجولانه انتخابی نادرست نداشته باشید.

پردازنده مغز اصلی کامپیوتر شما خواهد بود و میزان قدرت و سرعت دستگاه شما ارتباط مستقیمی با پردازنده خواهد داشت اما در صنعت بازی اوضاع کمی فرق دارد و ممکن است تفاوت بسیاری در نرخ فریم حتی با وجود بهترین کارت گرافیک ها در هنگام بازی وجود داشته باشد.

ما در این مقاله چند گزینه از پردازنده‌ها در قیمت های مختلف از هر دو شرکت Intel و AMD انتخاب کرده ایم . پس نگران بودجه و سیستم خود نباشید ما پردازنده ای مناسب برای شما معرفی خواهیم کرد.

در این مرحله یک خلاصه از انتخاب های خود برای شما آماده کرده‌ایم تا براحتی اطلاعات مفیدی بدست آورید:

 • قدرتمندترین پردازنده‌ی بازی: Intel core i9-9900k
 • مقرون به صرفه ترین پردازنده‌ی بازی: AMD Ryzen 7 2700X
 • مفیدترین پردازنده‌ی بازی : Intel Core i7-8700K
 • همه کاره ترین پردازنده‌ی بازی : AMD Ryzen 3900X

البته پردازنده به تنهایی مهم‌ترین بخش یک سیستم بالارده‌ی بازی نیست و در کنار آن یک کارت گرافیک مناسب تاثیر بسزایی در قدرت پردازشی شما خواهد داشت . اگر بودجه شما در خرید پردازنده محدود است اما باز یک سیستم عالی مدنظر شماست بهتر است یک پردازنده‌ی ارزان‌تر خریداری کرده و کنار آن باقی بودجه خود را یک کارت گرافیک اعلا تهیه کنید.

Intel core i9-9900k : قدرت مندترین پردازنده

Intel Core i9-9900K
Intel Core i9-9900K

نکات مثبت:

 • بالاترین کارایی برای بازی کردن
 • سرعت فوق‌العاده برای رندر های ویدیویی
 • بهترین میزان سرعت برای تمامی پردازنده های فروش

نکات منفی:

 • از لحاظ کارایی نسبت به نسل قبل خود بهبود کمتری داشته است
 • نیاز به یک سیستم خنک‌کننده ی قدرتمند برای جلوگیری از افزایش دما
 • اورکلاک کمتر

پردازنده‌ی intel core i9-990k اعلاترین پردازنده‌ی بازی می‌باشد که هم‌اکنون نیز در فروشگاه ها موجود می‌باشد. این پردازنده بهترین سرعت پردازشی را بین تمامی چیپ های امتحان شده ما را داراست این پردازنده بخاطر سرعت بوست شده‌‌ی ۵ GHz آن شگفت‌انگیز است.

این پردازنده پیشنهاد عالی‌ای برای بازیکن های حرفه‌ای است به هر حال پردازنده‌ی intel core i7-8700k با وجود مقدار کمی ضعف در کارایی بازی‌سازی ارزش بالاتری دارد همین‌طور اگر بطور معمول در کار های رسانه‌ای غرق میشوید AMD Ryzen 3900x گزینه‌ی بهتری برای شما می‌باشد

در آخر این پردازنده در اثر استفاده طولانی بسیار داغ شده و کارایی خود را از دست می‌دهد بنابراین یک سیستم بسیار قوی برای خنک کاری برای جفت شدن با این پردازنده نیاز دارید تا کارایی آن‌را در استفاده طولانی مدت تضمین کند.

AMD Ryzen 7 2700x : خوش قیمت ترین پردازنده

AMD Ryzen 7 2700X
AMD Ryzen 7 2700X

نکات مثبت:

 • قیمت بسیار عالی آن
 • یک پردازنده همه کاره ی عالی
 • اورکلاک بهبود یافته

نکات منفی:

 • سرعت پردازشی کمتر نسبت به رقیب خود
 • کندتر نسبت به رقیب خود
 • نسبت به ۱۸۰۰ x میزان TDP بیشتری دارد

پردازنده‌ی AMD Ryzen 7 2700x بهترین پیشنهاد برای کسانی‌است که میزان بودجه‌ی کمی دارد شاید ضعیف‌ترین چیپ از لحاظ بازی در این لیست باشد با این حال میزان فریم‌ آن در داخل بازی بطور شگفت آوری اختلاف زیادی با رقبای اینتلی خود ندارد به همین علت در صدر پیشنهادات ما قرار می‌گیرد.

مانند پردازنده‌ی intel core i9-9900k تعداد هسته های پردازشی این دو پردازنده برابر می‌باشد که خود گواه انجام کارهای چندبرنامگی کارهای رسانه‌ای و اجرای بازی های پیچیده‌ی استراتژیک مانند Civilization و Total war می‌باشد.

Intel core i7-8700k :‌ با ارزشترین پردازنده

Intel Core i7-8700K
Intel Core i7-8700K

نکات مثبت:

 • کارایی خارق‌العاده در بازی ها
 • ارزش بسیار بالا
 • اورکلاک بسیار زیاد

نکات منفی:

 • کارایی چند هسته‌ای پایین
 • تنها ۶ هسته و ۱۲ نخ پردازشی دارد

این پردازنده یک نقطه قوت شیرین برای بازی کردن می‌باشد همانند intel core i9-9900k کارایی نزدیک بهم دارند اما از لحاظ قیمتی core i7-8700k انتخاب مقرون به صرفه‌تری است.

اگر بازیکن بازی‌های شوتر و ماجراجویانه هستید این پردازنده میزان فریم عالی‌ای برای شما فراهم می کند. تنها ضعف این پردازنده در انجام کار های چند هسته‌ای است که مشکل بزرگی می‌تواند در بازی های استراتژیک که با هوش مصنوعی سروکار دارد ایجاد کند.

با این حال بزرگترین ایراد این پردازنده بی زرق و برق بودن آن در کار های خلاق‌وسازنده می‌باشد با اینکه بهترین چیپ در پردازش های چند هسته ای نمی باشد  اما اگر بطور انحصاری کارهای معمول و بازی های شوتر انجام می‌دهید این پردازنده کارایی لازم را برای انجام این قبیل کارها را داراست.

AMD Ryzen 3900X : پردازنده‌ی همه کاره

AMD Ryzen 3900X
AMD Ryzen 3900X

نکات مثبت:

 • پرازنده ی چند هسته‌ای برای بازی های استراتژیک
 • پشتیبانی نسل ۴ رابط های PCIe برای سرعت بیشتر در حافظه های SSD
 • تطبیق پذیری عالی برای کارهای سازنده

نکات منفی:

 • Intel core i9-9900k  به عنوان رقیب قیمت کمتری دارد.
 • خنک کننده ی همراه این پردازنده ک بطور پیش فرض نصب شده خک کنندگی مناسب ندارد

شاید کم لطفی باشد که این پردازنده در رتبه آخر لیست ما قرار گرفته باشد در صورتی‌که پردازنده‌ای بسیار با کیفیت می باشد.

شما هم این گفته را شاید شنیده باشید که پردازنده‌ی intel core i9-9900k در امر بازی ناپخته عمل میکند در حالی که پردازنده ی AMD Ryzen 3900x کارایی بهتری در پردازش چند هسته‌ای داراست. اگر بازی های استراتژیک بازی می‌کنید که چندین محاسبه را در یک لحظه در صفحه انجام می دهد  یا محاسبات پیچیده‌ی تصمیمات مبتنی بر هوش مصنوعی انجام می‌دهید پردازنده‌ی AMD Ryzen 3900 x به عنوان مناسب ترین پردازنده کارایی فوق العاده‌ای را برای شما به ارمغان می آورد.

اما نقطه قوت ۳۹۰۰X تنوع آن می‌باشد. اگر به دنبال پردازنده‌ای مناسب برای تدوین ویدیو های ۴k ، انیمیشن و همچنین اجرای بازی های سطح AAA در حیطه کاری خود هستید این پردازنده بهترین انتخاب برای شما خواهد بود . توجه داشته باشید که سیستم خنک کننده آن کارایی مناسبی ندارد و باید به فکر سیستم خنک کننده ی مناسبی باشید.

یک نکته جالب

طبق تحقیقات بدست آماده در سال ۲۰۱۹ میلادی ۹۶٪ اروپایی ها پردازنده‌ های AMD را به رقبای دیگر ترجیح می‌دهند.

بر خلاف دیگر سایت ها بررسی های ما با استفاده از نتایج بدست آمده از آزمایشات مختلف روی دستگاه های معرفی شده می‌باشد. ما همیشه چیزی را برای شما بررسی می‌کنیم که نتایج آن‌ را مشاهده می‌کنیم.


همچنین بخوانید:

بهترین پردازنده‌(CPU) اینتل کدام است؟

روح اله مهدوی

کارشناس ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار #IUST. علاقه مند به دنیای تکنولوژی و خودرو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا