آموزش

چگونه امنیت جیمیل و گوگل خود را بالا ببریم؟

نکاتی برای افزایش امنیت جیمیل

Gmail یک سرویس دهنده ایمیل بسیار محبوب است که میلیون ها کاربر در سراسر جهان از آن استفاده می کنند و چون با سایر برنامه های گوگل و همچنین برنامه های شخص ثالث ادغام می شود، از این رو، امنیت و محافظت از Gmail شما بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. در این مطلب چند نکته مفید آورده شده است که امنیت جیمیل شما را تقویت کرده و از هک جیمیل (Gmail) شما جلوگیری کنید.

تاریخ ورود را بررسی کنید

یکی از سریع ترین راه ها برای اطلاع از اینکه آیا شخص دیگری به حساب جیمیل شما وارد شده است یا خیر، بررسی فعالیت های اخیر است. به پایین صفحه پیمایش کنید ، در زیر ایمیل ها و در سمت راست Last account activity قرار دارد که زمان آخرین ورود شما را نوشته است. آیا این زمان برای شما مشکوک است؟

چگونه امنیت جیمیل و گوگل خود را بالا ببریم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی Details کلیک کنید. یک پنجره باز می شود که جدیدترین فعالیت های حساب را به شما نشان می ندهد. در داخل این پنجره ، تجزیه ای بین مرورگر ، تلفن همراه و برنامه های مجاز را مشاهده خواهید کرد.

چگونه امنیت جیمیل و گوگل خود را بالا ببریم؟

بررسی امنیتی جیمیل

ورود به سیستم جیمیل شما مشابه حساب Google شما است. به همین دلیل مهم است که باید یک بررسی امنیتی از حساب Google خود انجام دهید. برای انجام این کار ، می توانید از بررسی امنیتی گوگل استفاده کنید و نمای کلی حساب خود را مشاهده کنید.

در صورت وجود مشکلات احتمالی ، گوگل به شما هشدار می دهد و مراحل مناسب را به شما توصیه می کند. با دستورالعمل ها پیش بروید تا تمام تیک های سبز را مشاهده کنید.

با رعایت این نکات از هک جیمیل (Gmail) جلوگیری کنید

به عنوان مثال، به قسمت Your devices نگاه کنید و مطمئن شوید که همه چیز در این بخش آشنا به نظر می رسد. اگر دستگاهی متعلق به شما نیست ، روی سه نقطه کنار نام دستگاه کلیک کنید. دو گزینه ظاهر می شود، Sign out و Don’t recognize this device. روی گزینه Sign out بزنید تا مطمئن شوید جیمیل شما دیگر در آن دستگاه در دسترس نیست.

با رعایت این نکات از هک جیمیل (Gmail) جلوگیری کنید
افزایش امنیت جیمیل

همچنین در این صفحه، چند گزینه دیگر ذکر شده است. Third-party access نشان می دهد که کدام برنامه های شخص ثالث به حساب شما دسترسی دارند. اگر برنامه ای را مشاهده می کنید که نباید به حساب شما دسترسی داشته باشد، روی Remove access کلیک کنید.

آخرین و مهمترین نکته این است که به فعالیت خود در 28 روز گذشته نگاه کنید (Recent security activity). اگر نگران نقض امنیت هستید، اینجا جای خوبی برای دیدن مکان و زمان وقوع آن است.

احراز هویت دو مرحله ای را تنظیم کنید

باید اطمینان حاصل کند که هیچ مزاحمی نمی تواند به حساب شما دسترسی پیدا کند ، حتی اگر رمز عبور شما را داشته باشد.

در صفحه بررسی امنیتی گوگل ، یک گزینه برای احراز هویت دو مرحله ای به نام 2-Step Verification را مشاهده خواهید کرد.

با رعایت این نکات از هک جیمیل (Gmail) جلوگیری کنید

در اینجا می توانید بین روش های استفاده از برنامه Authenticator یا شماره تلفن شما برای دریافت کد ، یکی را انتخاب کنید.

علاوه بر این ، گوگل هفت کد پشتیبان یکبار مصرف به شما ارائه کرده است که در صورت شکست احراز هویت دو مرحله ای ، می تواند به شما کمک کند وارد حساب کاربری خود شوید.

تغییر رمز عبور برای بالا بردن امنیت جیمیل

اگر مورد مشکوکی وجود دارد که فکر می کنید امنیت جیمیل شما به خطر افتاده است ، بلافاصله رمز عبور خود را تغییر دهید. برای انجام این کار ، از صفحه حساب گوگل من دیدن کنید ، در تب Personal info بخش Password را پیدا کنید ، سپس روی آن ضربه بزنید تا گذرواژه خود را تغییر دهید. البته ، برای اطمینان از صحت تأیید ، باید دوباره وارد شوید.

با رعایت این نکات از هک جیمیل (Gmail) جلوگیری کنید

رمز عبور قوی شامل حروف ، اعداد و نمادهای کوچک و بزرگ است. اگر می خواهید بهترین رمز عبور وجود داشته باشد ، از یک پسورد منیجر برای ایجاد و ذخیره گذرواژه های قوی استفاده کنید.

تغییر آدرس ایمیل بازیابی

اگر به هر دلیلی مشکوک باشید که یکی از آدرس های ایمیل شما به خطر افتاده است ، بهتر است گذرواژه آدرس ایمیل بازیابی خود را تغییر دهید. به صفحه حساب Google خود بازگردید ، روی تب Security و سپس Recovery email کلیک کنید.

با رعایت این نکات از هک جیمیل (Gmail) جلوگیری کنید

رمز جیمیل موجود خود را تأیید کنید ، سپس آدرس ایمیل را جایگزین کنید. روی Verify کلیک کنید تا یک پین شش رقمی به آدرس بازیابی ارسال شود. آن را وارد کنید تا مراحل تأیید نهایی شود.

بررسی ارسال ایمیل

با ایمیل فورواردینگ می توانید همه ایمیل های جدید خود را به آدرس ایمیل دیگری ارسال کنید.

با رعایت این نکات از هک جیمیل (Gmail) جلوگیری کنید
بالا بردن امنیت جیمیل

برای اطمینان از اینکه ایمیل ها به افراد ناآشنا فوروارد نمی شود، جیمیل خود را باز کنید ، روی آیکون چرخ دنده در بالا سمت راست کلیک کنید و به تب Forwarding and POP/IMAP بروید. ارسال ایمیل به طور پیش فرض خاموش است. در صورت فعال بودن و ارسال ایمیل به آدرس ایمیل یا نماینده ای که با آن آشنا نیستید ، آن را غیرفعال کرده و بلافاصله رمز حساب خود را تغییر دهید.

امیدوارم از این پست استفاده کرده باشید.

بیشتر بخوانید:

وحید خاک پور

متولد 76. مبتدی در همه چیز. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاشتن تجربه های مفید

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا